Ministerstvo kultúry odmieta porovnávanie cien za štátne oslavy Novembra ’89

Slovensko Správy

19.11.2019 (Webnoviny.sk) – Štátne oslavy 30. výročia novembra 1989 v Slovenskom národnom divadle (SND) stáli niekoľkonásobne viac ako oslavy Nežnej revolúcie, ktoré v SND v predvečer výročia organizovalo občianske združenie Mosty – Gesharim.

Denník Sme v článku „Galavečer k novembru ‘89 bol dvakrát drahší ako v kauze Evka upozornil, že galavečer, ktorý v novej budove SND v Bratislave organizovali 17. novembra Úrad vlády SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR stál viac ako pôvodne plánovaných 80-tisíc eur.

Program vyšiel na viac ako pol milióna eur s DPH, informoval v pondelok 18. novembra denník. Vyplýva to zo zmlúv zverejnených v Centrálnom registri zmlúv. Pritom slávnostný koncert „Ďakujeme, že môžeme“, ktorý sa v historickom sídle SND konal k výročiu novembra 1989 deň pred tým, 16. novembra, stál podľa jeho organizátorov 50- až 60-tisíc eur, informoval ďalej denník.

Porovnávanie podujatí

V reakcii na zverejnené informácie ministerstvo kultúry uviedlo pre agentúru SITA, že „galavečer bol dôstojnou spomienkou na novembrové udalosti za účasti zahraničných delegácií a najvyšších ústavných činiteľov. Všetky použité prostriedky boli v súlade so schváleným vládnym materiálom a obstarané v zmysle zákona. Sú transparentné a verejne dostupné“.

Podľa rezortu kultúry „je veľmi nešťastné porovnávať podujatia, pretože každé je špecifické“, uvádza sa ďalej v reakcii, ktorú agentúre SITA poskytol Pavol Čorba z kancelárie ministerky kultúry.

Výška nákladov za štátne oslavy rezonovala aj v lete v súvislosti cenou osláv 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Na porovnanie, celkové náklady na tohtoročné oslavy SNP vyčíslila vláda na takmer 3,5 milióna eur a schválila ich koncom marca.

Štátny rozpočet

Ich organizáciou poverila ministerstvo kultúry a ministerstvo obrany. Na oslavy 30. výročia Novembra 1989 štát vyčlenil štát 2,18 milióna eur. Vyplýva to z Návrhu na organizačné a finančné zabezpečenie podujatí k 30. výročiu Novembra ´89 z dielne ministerstva kultúry, ktorý začiatkom júla schválila vláda.

Podľa Návrhu na organizačné a finančné zabezpečenie podujatí k 30. výročiu Novembra ´89 dostal na organizáciu podujatí Úrad vlády SR 80-tisíc eur, ministerstvo kultúry spolu 1 471 500 eur, ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí 113-tisíc eur, Ústav pamäti národa spolu 27 500 eur, Klub ´89, o. z. 49-tisíc eur, RTVS 370-tisíc eur a Tlačová agentúra Slovenska 70 tisíc eur.

Prehľad podujatí

Spolu je to 2 181 000 eur. Podľa prehľadu podujatí k 30. výročiu Nežnej revolúcie financovaných zo štátneho rozpočtu sa na slávnostný večer v novej budove SND malo zo štátneho rozpočtu minúť 80-tisíc eur.

Na obdobné oslavy 75. výročia SNP v auguste tohto roka štát zo štátneho rozpočtu rozdelil 3 148 612,66 eur pre MK SR (2 637 000 eur), RTVS (70-tisíc eur), TASR (67 000 eur), Mesto Banská Bystrica (327 612,66 eura), Nadáciu M.R. Štefánika (47-tisíc eur).

Zmluva bez súťaže

Z rozpočtov rezortu obrany išlo 106 880 eur a vnútra 183 000 eur. Pritom najdrahšou položkou 75. osláv SNP s rozpočtom 1 042 492,66 eura bolo zabezpečenie slávnostnej vojenskej prehliadky.

Prípravu kultúrneho programu jubilejných osláv SNP štát zveril súkromnej agentúre Vertigo, s.r.o., s ktorou MK SR uzatvorilo zmluvu koncom júna bez verejnej súťaže. Firma od štátu na zabezpečenie osláv dostala 252-tisíc eur.

Ministerstvo v reakcii na mediálnu kritiku výberu firmy uviedlo, že spoločnosť vybralo v súlade s platnou legislatívou. Zákon o verejnom obstarávaní umožňuje organizovať kultúrne podujatie do 260-tisíc eur bez verejnej súťaže.

Na spôsob výberu firmy upozornil v 12. augusta portál Aktuality.sk v článku „Oslavy SNP za milióny eur zverili do rúk neznámej firmy bez webovej stránky“.

Najdrahšie oslavy

Oslavy SNP pritom od roku 2006 bez prestávky až do tohtoročných zabezpečovalo Múzeum SNP. Spravodajský portál Webnoviny.sk v súvislosti s oslavami SNP informoval aj o tom, že oslavy budú drahšie ako v minulosti.

Pred piatimi rokmi, keď si Slovensko pripomínalo okrúhle 70. výročie SNP, stáli oslavy podľa medializovaných informácií 480-tisíc eur, z toho 200-tisíc eur sa použilo na úpravy areálu Pamätníka SNP. Na oslavy 65. výročia, keď sa nerobili úpravy areálu, sa minulo 165-tisíc eur, pripomenuli WebNoviny.sk.

Viac k témam: Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Slovenské národné divadlo, Úrad vlády SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo kultúry odmieta porovnávanie cien za štátne oslavy Novembra ’89 © SITA Všetky práva vyhradené.