Matovič upustil od politiky hnevu, Radičová označila možnú opozíciu Smeru s kotlebovcami za test

Slovensko Správy

8.3.2020 (Webnoviny.sk) – Prevládajúca atmosféra v spoločnosti na Slovensku bola v čase parlamentných volieb túžba po zmene. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to na margo výsledkov parlamentných volieb uviedla bývalá predsedníčka vlády a profesorka sociológie Iveta Radičová.

Každá strana ponúkala zmenu

Zmena podľa Radičovej bola pritom v ponuke celého spektra politických strán, mali však o nej rôzne predstavy. „Na vlne zmeny sa predsa chcel niesť a niesol aj samotný Smer-SD,“ povedala Radičová, pričom pripomenula slogan „Zodpovedná zmena“. S jasnou ponukou zmeny však podľa Radičovej prišlo práve víťazné hnutie OĽaNO.

„Ich protivník bol jasne zadefinovaný s hlavnou témou boja proti korupcii,“ zdôraznila Radičová. Predseda hnutia Igor Matovič navyše podľa nej niekoľko mesiacov pred voľbami zmenil taktiku z pôvodnej „politiky hnevu“ a viac artikuloval pozitívne témy.

Dohoda o zahraničnopolitickej orientácii

Bývalá premiérka tiež poznamenala, že pevnosť novej potenciálnej koalície vedenej Matovičom sa ukáže hneď na prvom zasadnutí parlamentu. „Pretože budú mať v opozícii veľmi skúsenú, veľmi zdatnú a v mnohom veľmi agresívnu opozíciu v podobe Smeru-SD s prítomnosťou pravicového extrémizmu Ľudovej strany Naše Slovensko, povedala Radičová. „To bude test,“ zdôraznila.

Podľa Radičovej bude z pohľadu stability budúcej koalície nesmierne dôležité napríklad mať záväznú dohodu o zahraničnopolitickej orientácii. „A hlavne o tom, kto bude reprezentovať SR tak v rámci , v rámci NATO, ale aj v ďalších medzinárodných štruktúrach,“ dodala s tým, že „dvojkoľajnosť“ zahraničnej politiky bola destabilizujúcim prvkom aj v predošlých vládnych koalíciách.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič upustil od politiky hnevu, Radičová označila možnú opozíciu Smeru s kotlebovcami za test © SITA Všetky práva vyhradené.