Ľudia bez domova sú najohrozenejšou skupinou, organizácie vyzývajú vládu na riešenie problému

Slovensko Správy

10.4.2020 (Webnoviny.sk) – Bývanie je najvyššou ochrannou v čase pandémie aj pre ľudí bez domova. Organizácie pracujúce s nimi tak reagujú na vyhlásenie z 9. apríla po rokovaní vlády, na ktorom kompetentní informovali o tom, že ľudí bez domova začnú testovať.

Zástupcovia organizácií očakávajú, že prevenčné opatrenia budú rešpektovať ľudskú dôstojnosť, budú postavené na princípe dobrovoľnosti a vo forme ponuky pomoci, a nie vo forme reštrikcií a silových riešení. Agentúru SITA o tom informovala Petra Nagyová z občianskeho združenia Proti prúdu.

Efektívna prevencia počas pandémie

Chceme vyjadriť nádej, že chystané vládne opatrenia budú postavené na zabezpečení bezpečného bývania, ktoré je najefektívnejšou prevenciou v čase pandémie. Veríme, že ponuka bývania bude kľúčový nástroj ako pomôcť ľuďom bez domova chrániť sa pred vírusom rovnako, ako sa vo svojom bývaní chránia bežní občania,“ uvádzajú zástupcovia organizácií Proti prúdu, Depaul Slovensko, Nadácia Dedo a Equita.

Viac o téme: Koronavírus

Za mimoriadne akútne považujú zaobstaranie bezpečného ubytovania nielen ľuďom, ktorí vykazujú príznaky ochorenia, ale aj tým, ktorí sú nateraz zdraví a potrebujú sa chrániť. „Veríme, že sa Slovensko pridá ku krajinám, ktoré múdro využili uvoľnené kapacity hostelov, hotelov, internátov či turistických apartmánov. Napríklad ako Francúzsko, kde vláda nariadila uvoľniť kapacity v hoteloch pre ľudí bez domova alebo Veľká Británia, kde vláda vydala nariadenie ubytovať v bezpečnom bývaní všetkých ľudí bez prístrešia, ale aj ľudí v hromadných útulkoch a nocľahárňach,“ prízvukujú organizácie.

Princíp rovného prístupu

Takisto upozorňujú, že ľudia bez domova patria k najohrozenejším skupinám. „Ľudia bez domova sú extrémne vylúčení a izolovaní od spoločnosti, z pohľadu verejného zdravia nepredstavujú vyššie ohrozenie ako bežná populácia a domnienky, že by boli rizikovejšou skupinou, nie sú ničím podložené. Na druhej strane, v prípade ochorenia sú pre nich zdravotné služby, či možnosť samoizolácie takmer úplne nedostupné,“ poznamenali organizácie.

Zástupcovia organizácií veria, že opatrenia budú vychádzať z princípov rovného prístupu a nediskriminácie. Ponúknuté ubytovanie by malo spĺňať epidemiologické požiadavky na ochranu pred vírusom a poskytovať rovnaké podmienky ako ľuďom z bežnej populácie, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu tráviť karanténu vo svojich domovoch.

Viac k témam: bezdomovci, COVID-19, Koronavírus, OZ Proti prúdu
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľudia bez domova sú najohrozenejšou skupinou, organizácie vyzývajú vládu na riešenie problému © SITA Všetky práva vyhradené.