Krampová-Karrenbauerová odstúpi z čela CDU, dôvodom je fiasko v krajinských voľbách

Správy Svet

10.2.2020 (Webnoviny.sk) – Predsedníčka nemeckej Kresťanskodemokratickej strany (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová, predpokladaná nástupkyňa kancelárky Angely Merkelovej, odstúpi z čela najsilnejšej nemeckej strany a nebude sa uchádzať ani o kancelárske kreslo.

Porušili tabu

Dôvodom je fiasko v krajinských voľbách. Šéfka CDU o tom v pondelok informovala lídrov strany. Ako uviedla, s organizovaním volieb svojho nástupcu začne v lete.

Oznámenie prichádza po tom, čo jej strana čelila veľkej kritike za nezvládnutie volieb premiéra vo východnej spolkovej krajine Durínsko. Tam kresťanskí demokrati a krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko podporili centristického kandidáta, čím porušili tabu, za ktoré je v nemeckej politike považovaná spolupráca s extrémistami.

Mohla sa stať kancelárkou

Krampová-Karrenbauerová je bývalá premiérka spolkovej krajiny Sársko a súčasná nemecká ministerka obrany. Zápas o post líderky CDU vyhrala v decembri 2018.

Krampová-Karrenbauerová mala aj podporu samotnej Merkelovej. Ako nová šéfka najväčšej nemeckej strany sa mohla v budúcnosti stať novou kancelárkou.

Viac k témam: krajinské voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk – Krampová-Karrenbauerová odstúpi z čela CDU, dôvodom je fiasko v krajinských voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.