Platy Slovákov medziročne stúpli, ale iba v jednom odvetví sa zarába nad dve tisícky

Ekonomika

10.2.2020 (Webnoviny.sk) – Priemerná hrubá mesačná mzda v odvetví informačných a komunikačných činností v decembri minulého roka prekročila hranicu dvetisíc eur. Zamestnancom v tomto odvetví hrubé zárobky medziročne stúpli o 7,5 % na 2 156 eur.

Nad 1000 eur aj oprava vozidiel

Priemernú hrubú mzdu nad tisíc eur mali v poslednom mesiaci minulého roka zamestnanci v ďalších piatich odvetviach. Za sektorom informačných a komunikačných činností nasledoval priemysel s medziročným rastom hrubej mzdy o 3,8 % na 1 219 eur a veľkoobchod, v ktorom sa priemerná hrubá mzda medziročne zvýšila o 9,7 % na 1 177 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

Ďalšími tromi odvetviami so štvorcifernou hrubou mzdou sú vybrané trhové služby, predaj a oprava motorových vozidiel a doprava a skladovanie. Vo vybraných trhových službách sa priemerné hrubé zárobky medziročne zvýšili o 4,5 % na 1 123 eur.

Zamestnanci v odvetví predaja a opravy motorových vozidiel mali na výplatných páskach priemerne v hrubom 1 118 eur, teda o 2,6 % viac ako v decembri 2018.

Ubytovanie cez 800 eur

Šesticu odvetví so mzdou nad tisíc eur dopĺňa odvetvie dopravy a skladovania, v ktorom si zamestnanci platovo medziročne polepšili o 6,2 %, ked ich hrubá mzda v decembri minulého roka dosiahla 1 103 eur.

Pod tisíc eur v hrubom dostávali v decembri minulého roka zamestnanci v ubytovaní, maloobchode, v stavebníctve a v reštauráciách a pohostinstvách.

V ubytovaní priemerná mzda zamestnanca medziročne stúpla o 4,2 % na 824 eur, v maloobchode o 6,5 % na 808 eur a v stavebníctve o 3,8 % na 785 eur. Suverénne najmenej zarobia zamestnanci v reštauráciách a pohostinstvách. V decembri minulého roka im síce priemerná mzda medziročne poskočila o 6,3 %, avšak dostala sa len na 544 eur.

Viac k témam: informačná technológie, priemerná mesačná mzda na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Platy Slovákov medziročne stúpli, ale iba v jednom odvetví sa zarába nad dve tisícky © SITA Všetky práva vyhradené.