Hlivák žiada koniec Bugalu na ÚVO. Ak sa nevzdá dobrovoľne, navrhne jeho odvolanie

Slovensko Správy

20.12.2019 (Webnoviny.sk) – Šéf Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák vyzval podpredsedu svojho úradu Juraja Bugalu v súvislosti s medializovanýmu informáciami o pokute pre jeho advokátsku kanceláriu na odstúpenie z funkcie. Ako v piatok ďalej Hlivák uviedol na brífingu, Bugala si v tejto veci zobral „čas na rozmyslenie“. Pokiaľ sa Bugala podľa Hliváka dobrovoľne nevzdá funkcie, na najbližšom zasadnutí vlády navrhne jeho odvolanie.

Vyhlásenie Bugalu

Hlivák podľa vlastných slov Bugalu požiadal, aby sa k zverejneným informáciám o rozhodnutiach súdu vyjadril. Ten ich podľa neho potvrdil, ale má voči nim právne výhrady.

„Vzhľadom k tomu, že špekulácie o takomto nezákonnom postupe boli v čase jeho uchádzania sa o kandidatúru na pozíciu podpredsedu úradu, stanovil som vtedy niekoľko podmienok na to, aby som kandidatúru pána Bugalu prijal. Medzi pripomienkami bolo aj jeho vyhlásenie súvisiace s predmetným prípadom,“ povedal Hlivák.

Bugala podľa neho vtedy vyhlásil, že jeho advokátska kancelária postupovala striktne podľa zákona o registri partnerov verejného sektora a v prípade, že by sa preukázalo, že nepostupoval nestranne, je pripravený vzdať sa akejkoľvek verejnej funkcie. „Vyzval som pána Bugalu, aby dodržal svoje verejné vyhlásenie,“ dodal Hlivák.

Pokuta za konflikt záujmov

Transparency International Slovensko (TIS) vo štvrtok vyzvala podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Juraja Bugalu na odstúpenie z funkcie. Okresný súd v Žiline totiž udelil advokátskej kancelárii Bugala – Ďurček osemnásobnú pokutu za konflikt záujmov pri overovaní vlastníctva firiem Ivana Kmotríka, ktoré obchodujú so štátom.

Ide vôbec o prvé pokuty, ktoré súd pri protischránkovej legislatíve udelil. Podla Transparency sa Bugala ani nemal stať podpredsedom ÚVO pre svoje blízke kontakty s Kmotríkom, ktorý má množstvo obchodných vzťahov so štátom vrátane verejných zákaziek. Bugala dal ešte minulý rok verejný prísľub, že ak sa ukáže porušenie zákona v tomto prípade, sám odstúpi.

Zákon stanovuje, že overovať vlastníctvo firiem obchodujúcich so štátom nesmie ten, kto má „akýkoľvek vzťah k partnerovi verejného sektora alebo k členom jeho orgánov, ktorý by mohol spochybniť jej nestrannosť, najmä ak je personálne alebo majetkovo prepojená s partnerom verejného sektora“.

Proti sankciám sa odvolali

Podnet na súd v tejto veci podala v auguste minulého roka práve TIS. Bugala totiž spolu s Kmotríkom v rokoch 2014 až 2019 podnikal vo firme s gastrolístkami GGFS, s.r.o, a tiež boli v rokoch 2014-2018 osobne v dozornej rade firmy EBR Services s.r.o (kedysi Slovenské pedagogické nakladateľstvo). Oba tieto fakty podľa súdu bránia potrebnej nestrannosti overovateľov vlastníctva, uvádza Transparency.

Súd okrem pokuty 160-tisíc eur pre advokátsku kanceláriu Bugala – Ďurček udelil podľa TIS sankciu 250-tisíc eur samotným firmám Ivana Kmotríka a úhrnne 140-tisíc eur aj ich konateľom či členom predstavenstva. Ivan Kmotrík osobne dostal sankciu 20-tisíc eur. Sankcionované osoby sa proti uzneseniu odvolali.

Bugala nastúpil do funkcie podpredsedu ÚVO v septembri 2018 po tom, čo tento návrh predsedu ÚVO Miroslava Hliváka schválila vláda.

Viac k témam: TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Hlivák žiada koniec Bugalu na ÚVO. Ak sa nevzdá dobrovoľne, navrhne jeho odvolanie © SITA Všetky práva vyhradené.