Generálny tajomník OSN Guterres vyzval na okamžité prímerie v Sýrii, Rusko a Čína to odmietli

Správy Svet

29.2.2020 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v piatok opäť vyzval na okamžité prímerie v severozápadnej Sýrii, skôr „ako sa situácia úplne vymkne spod kontroly“.

Jeho výzvu pritom podporilo 13 z 15 krajín, ktoré sa zúčastnili na mimoriadnom stretnutí Bezpečnostnej rady OSN, s výnimkou Ruska, najbližšieho spojenca Sýrie, a tiež Číny.

Guterres výzvou reagoval na štvrtkové zabitie najmenej 33 tureckých vojakov pri nálete v provincii Idlib. Útok zvýšil napätie medzi Tureckom a Ruskom a tiež možnosť vypuknutia vojny, uprostred ktorej uviaznu milióny sýrskych civilistov.

Generálny tajomník je podľa vlastných slov v úzkom kontakte s Ruskom a Tureckom, ktoré žiada o pokoj zbraní, no „zatiaľ sme sa tam nedostali“. Varoval pritom, že bez okamžitých krokov každou hodinou rastie riziko ešte väčšej eskalácie napätia.

Na okamžité ukončenie vojenskej kampane vyzvali v spoločnom vyhlásení aj štyri európske štáty – Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Estónsko, ktoré spolu s Veľkou Britániou, Spojenými štátmi a Dominikánskou republikou požiadali o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady.

Sýrske vládne sily, ktorým pomáha Rusko, sa snažia znovu získať pod kontrolu provinciu Idlib, ktorá je poslednou baštou povstalcov. Tých zase podporujú turecké sily.

Viac k témam: prímerie
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálny tajomník OSN Guterres vyzval na okamžité prímerie v Sýrii, Rusko a Čína to odmietli © SITA Všetky práva vyhradené.