Farmári blokovali cesty v Holandsku na protest proti opatreniam na zníženie znečisťovania (video)

Správy Svet

18.12.2019 (Webnoviny.sk) – Poľnohospodári a stavbári v stredu ráno blokovali cesty v Holandsku na protest proti novým vládnym opatreniam zameraným na znižovanie znečisťovania životného prostredia. V rannej špičke vyšli na cesty v pomalých konvojoch a brzdili premávku. Úrady varovali ľudí pred rušnejšou dopravnou špičkou a polícia rozdala niekoľkým farmárom pokuty za to, že jazdili so svojimi traktormi po diaľnici. Diaľnicu pri Amsterdame dokonca pre traktory uzavreli.

Sú pripravení konať

Jeden z protestujúcich Jacco van den Berg sa pre národnú televíziu NOS vyjadril, že ich akcia má ukázať, že stavbári sú pripravení konať, aby ochránili svoje živobytie, ktoré podľa nich ohrozuje opatrenie na zníženie znečistenia.

Niečo sa musí stať. Idú Vianoce a sú spoločnosti, ktoré do Vianoc nevydržia,“ vyhlásil. Mnoho stavebných projektov tento rok v krajine zastavili po tom, čo súd rozhodol, že vládne opatrenie o udeľovaní stavebných povolení porušuje európske zákony o znečisťovaní životného prostredia.

Schválili zmeny

Protesty sa konajú deň po tom, čo holandskí senátori schválili legislatívu o znížení emisií oxidov dusíka. Medzi tieto opatrenia patrí napríklad aj to, aby poľnohospodári zmenili krmivo pre svoje hospodárske zvieratá či rozšírenie dobrovoľného systému skupovania prasačích fariem.

Legislatíva, ktorú schválila aj dolná komora parlamentu, tiež znižuje maximálny rýchlostný limit na holandských diaľniciach, a to zo 130 kilometrov za hodinu na sto.

Viac k témam: protest, znečisťovanie ovzdušia
Zdroj: Webnoviny.sk – Farmári blokovali cesty v Holandsku na protest proti opatreniam na zníženie znečisťovania (video) © SITA Všetky práva vyhradené.