Dánsko po sérii násilných zločinov dočasne obnoví kontroly na hranici so Švédskom

Správy Svet

11.11.2019 (Webnoviny.sk) – Dánsko dočasne obnoví kontroly na svojich hraniciach so Švédskom. K tomuto kroku pristúpilo po sérii násilných zločinov v kodanskej metropolitnej oblasti, ktoré podľa úradov vykonali páchatelia zo Švédska. Kontroly sa začnú v utorok. Trvať budú pol roka a budú na Öresundskom moste medzi Kodaňou a švédskym mestom Malmö a tiež v prístavoch trajektov.

Využijú aj drony a psy

Lene Frank z dánskej polície uviedla, že zavedú náhodné aj pravidelné kontroly ľudí prechádzajúcich cez hranice. Dôstojníci sa podľa nej zamerajú „najmä na cezhraničný zločin zahŕňajúci výbušniny, zbrane a drogy„.

Podľa dánskeho ministra spravodlivosti Nicka Haekkerupa by mali hraničné kontroly ochrániť Dánsko pred „cudzincami, ktorí nespĺňajú vstupné kritériá, a cudzincami, ktorí by mohli mať v úmysle spáchanie vážneho organizovaného zločinu alebo terorizmu v Dánsku„.

Ako tiež uviedol, úrady tiež plánujú posilniť kamerovú kontrolu, kontrolu členov gangov, využívať viac drony a špeciálne vycvičené psy na hľadanie bômb.

Konfrontácia gangov

Od februára bolo v Kodani 13 výbuchov. Úrady predpokladajú, že výbuch pri daňovom úrade zo 6. augusta „spáchali zločinci, ktorí prekročili hranice so Švédskom„. V súvislosti s prípadom vzali úrady do väzby dvoch Švédov.

Haekkerup zase uviedol, že dvojitá vražda z 25. júna, pri ktorej na predmestí Kodane zastrelili dvoch švédskych občanov, bola „otvorenou konfrontáciou medzi znepriatelenými gangmi zo Švédska„.

V sobotu si streľba v Malmö, ktoré sa potýka s násilnými incidentmi konkurenčných gangov, vyžiadala život 15-ročného chlapca. Ďalší tínedžer je po nej v kritickom stave.

Viac k témam: hraničné kontroly, Švédsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Dánsko po sérii násilných zločinov dočasne obnoví kontroly na hranici so Švédskom © SITA Všetky práva vyhradené.