Cez Slovensko sa presunie zahraničná vojenská technika, môžu sa vyskytnúť zvuky ako silné výbuchy

Slovensko Správy

27.12.2019 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presun vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu Danka Capáková, presun je naplánovaný v závere budúceho týždňa. „Pôjde o presun poľských vojakov. V nasledujúcom týždni tiež dávame do pozornosti presuny vojenskej techniky Ozbrojených síl SR na trase Michalovce – Nitra – Bratislava a späť,“ uviedla Capáková.

Môže nastať aerodynamický tresk

Rezort obrany takisto upozorňuje verejnosť, že v rámci plánovaných letov budú v piatok zhruba o 12:30 na trase Sliač – Liptovský Mikuláš – Javorina – Kysak – Tisovec – Sliač prelietavať nadzvukové stíhacie lietadlá MiG–29 Vzdušných síl OS SR. Je možné, že v danej oblasti sa vyskytne rázová vlna – silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bude spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacími lietadlami.

Zvukový efekt, tzv. aerodynamický tresk, ktorý spôsobujú stíhacie lietadlá, možno počuť v oblastiach letových koridorov našich vojenských letísk, a to najmä na strednom a západnom Slovensku.

Nácvik v záujme bezpečnosti

Všeobecne môžu tento jav vyvolať iba letecké prostriedky, ktoré dosahujú rýchlosť zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu. Na Slovensku sú to nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29,“ priblížila hovorkyňa ministerstva.

Ministerstvo obrany sa ospravedlňuje dotknutým občanom za nepríjemnosti spôsobené cvičnými letmi. Dodáva, že takýto nácvik je v záujme bezpečnosti všetkých občanov Slovenska.

Viac k témam: presun vojenskej techniky, stíhačka
Zdroj: Webnoviny.sk – Cez Slovensko sa presunie zahraničná vojenská technika, môžu sa vyskytnúť zvuky ako silné výbuchy © SITA Všetky práva vyhradené.