Búranie zničenej bytovky v Prešove sa začalo, sú prijaté aj špeciálne opatrenia (video)

Slovensko Správy

16.12.2019 (Webnoviny.sk) – Špecializovaná stavebná firma z Českej republiky začala v pondelok ráno rozoberať zničenú bytovku na Mukačevskej ulici v Prešove.

Práce sprevádzajú špeciálne bezpečnostné opatrenia. Ich súčasťou je rozšírenie bezpečnostnej zóny, dočasná evakuácia ľudí z okolitých bytoviek a aj zákaz vstupu na strechy v meste za účelom pozorovania, fotografovania či natáčania prác. Zatiaľ však podľa hovorcu mesta Prešov Vladimíra Tomeka nie je rozhodnuté, či budovu odstránia celú.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Búranie zničenej bytovky v Prešove (fotografie)

Časti zdevastovanej bytovky likvidujú pomocou špeciálneho stroja so 68-metrovým ramenom, vďaka čomu bude môcť odstraňovanie panelov prebiehať v dostatočne bezpečnej vzdialenosti od bytového domu. „Ako prvé je potrebné odstrániť najvyššie poschodia, ktoré zostali po výbuchu najviac poškodené. Nepôjde však o klasickú demoláciu, ale o záchranné práce za účelom odstránenia následkov výbuchu a požiaru,“ povedal Tomek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ľudia museli opustiť svoje byty

Obyvatelia Mukačevskej ulice z vchodov číslo 3, 5, 9, 11 a 13 sa z dôvodu bezpečnosti počas asanačných prác nemôžu zdržiavať vo svojich bytoch. V pondelok 16. decembra do 8. hodiny preto všetci ľudia žijúci v týchto vchodoch museli opustiť svoje byty.

Na dodržiavanie týchto pokynov budú dohliadať príslušníci mestskej polície. Záchytným miestom pre ľudí, ktorí cez deň nemajú kam ísť, je Denné centrum Družba na Sídlisku III. Obyvatelia vchodov č. 3, 5, 11 a 13 sa môžu od 17. hodiny vracať späť do svojich bytov. Tieto pokyny platia pre pondelok 16. a utorok 17. decembra.

Zákaz vstupu na strechy budov

Od začiatku asanačných prác sú v pohotovosti záchranári a pracovníci elektrární aj plynární, ktorí sa budú nachádzať v dostupnej vzdialenosti od likvidovaného bytového domu a budú pripravení v prípade potreby zasiahnuť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie)

Polícia zároveň zakazuje všetkým obyvateľom mesta Prešov vstup na strechy akýchkoľvek budov v meste za účelom pozorovania, dokumentovania, fotografovania alebo nakrúcania priebehu asanačných prác na bytovom dome.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Fotografie zvnútra prešovskej bytovky, ktorú zničil výbuch plynu a požiar

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove má sedem potvrdených obetí, jedna osoba je stále nezvestná. Požiar, ktorý po výbuchu plynu vznikol v piatok 6. decembra krátko po 12:00, sa hasičom podarilo zlikvidovať až v sobotu ráno. Nútene sú stále evakuovaní obyvatelia 69 bytov. V meste naďalej platí mimoriadna situácia.

Viac k témam: výbuch plynu, Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk – Búranie zničenej bytovky v Prešove sa začalo, sú prijaté aj špeciálne opatrenia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.