Hossa má šancu sa dostať do Siene slávy NHL, môže napodobniť Mikitu a Šťastného

Hokej Šport

19.11.2019 (Webnoviny.sk) – Do zoznamu členov Hokejovej siene slávy v kanadskom Toronte môže už v budúcom roku pribudnúť ďalší Slovák. Marián Hossa síce ešte bude v sezóne 2020/21 na papieri hráčom Arizony Coyotes, ale už vlani oznámil, že sa v súťažnom zápase nepredstaví.

Web NHL.com preto zaradil niekdajšieho všestranného útočníka medzi hlavných kandidátov na vstup do elitnej spoločnosti v nasledujúcom kalendárnom roku.

„Marián Hossa má stále platný kontrakt s Coyotes, ale je jasné, že už nebude hrať na profesionálnej úrovni a posledný zápas absolvoval v roku 2017. Zdroje z prostredia Hokejovej siene slávy potvrdili, že môže vstúpiť medzi legendy už budúci rok. Je to podobná situácia ako v roku 2015 pri Chrisovi Prongerovi,“ napísal na sociálnej sieti Twitter kanadský novinár Pierre LeBrun z televízie TSN.

Hossa trikrát získal Stanleyho pohár

Aktuálne 40-ročný starší z bratov Hossovcov nastupoval v NHL za Ottawu Senators, Atlantu Thrashers, Pittsburgh Penguins, Detroit Red Wings a Chicago Blackhawks, kde získal najväčšie úspechy.

V drese „čiernych jastrabov“ trikrát zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár a patril medzi najrešpektovanejších ofenzívnych univerzálov v lige. Počas kariéry odohral v základnej časti 1309 zápasov so ziskom 1134 bodov (525+609).

V play-off pridal 205 štartov s bilanciou 52+97. Posledný zápas odohral v ročníku 2016/17 za Chicago, ale momentálne jeho zmluva patrí Arizone, za ktorú nikdy nenastúpil.

Dlhodobí čakatelia na vstup

Kandidátov na vstup do Hokejovej siene slávy v roku 2020 je viacero. Okrem Hossu má premiérovú šancu preniknúť na zoznam členov kanadský útočník Jarome Iginla.

Druhý pokus čaká českého forvarda Patrika Eliáša, tretí ruského obrancu Sergeja Gončara a štvrtý švédskeho útočníka Daniela Alfredssona. Medzi dlhodobými čakateľmi figurujú Rod Brind’Amour, Jeremy Roenick, Curtis Joseph, Pierre Turgeon, Alexander Mogiľnij alebo Theo Fleury.

Do Hokejovej siene slávy v Toronte v minulosti uviedli len dvoch slovenských rodákov. V roku 1983 sa dočkal tejto pocty Stan Mikita, ktorý dosiahol najväčšie úspechy takisto s Chicagom Blackhawks. V roku 1998 k nemu pribudol Peter Šťastný.

Českú republiku zastupujú brankár Dominik Hašek (2014) a útočník Václav Nedomanský (2019) známy aj z pôsobenia v bratislavskom Slovane.

Viac k témam: NHL, Sieň slávy NHL
Zdroj: Webnoviny.sk – Hossa má šancu sa dostať do Siene slávy NHL, môže napodobniť Mikitu a Šťastného © SITA Všetky práva vyhradené.