Zomrel herec René Auberjonois, známy aj ako otec John Mulcahy z filmu M.A.S.H.

Film a TV Kultúra

9.12.2019 (Webnoviny.sk) – Vo veku 79 rokov zomrel americký herec René Auberjonois, známy najmä ako Odo zo sci-fi série Star Trek: Stanica Deep Space Nine (1993 – 1999). Rodák z New Yorku skonal v nedeľu vo svojom dome v Los Angeles v dôsledku metastázujúcej rakoviny pľúc, informoval agentúru The Associated Press jeho syn Remy-Luc Auberjonois.

Poznali ho viaceré generácie

René Auberjonois je každej generácii filmových či televíznych divákov známy niečim iným. Filmové publikum zo 70. rokov minulého storočia ho môže poznať najmä ako otca Johna Mulcahyho z filmu M.A.S.H. (1970), ktorý bol jeho prvou spoluprácou s režisérom Robertom Altmanom.

Pre divákov a diváčky amerických sitkomov z osemdesiatych rokov bol zase Clayton Runnymede Endicott III zo seriálu Benson (1979 – 1986). A pre fanúšikov sci-fi z deväťdesiatych rokov spomínaný Odo z Deep Space Nine. „Som všetkými tými postavami a milujem to,“ vyjadril sa Auberjonois v roku 2011 pre webstránku Star Treku.

Vyjadrili sa aj jeho kolegovia

K jeho úmrtiu už sa prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyjadrilo viacero jeho hereckých kolegov. William Shatner napríklad poznamenal, že je takmer nemožné zhrnúť jeho život v jednom tweete.

George Takei napísal: „Fanúšikovia Star Treku ho poznali ako Oda z Deep Space Nine. My sme ho poznali ako Reného. Bol to úžasný, starostlivý a inteligentný muž. Bude nám chýbať. Keď sa pozriem na hviezdy, budem na teba myslieť, priateľ môj.

René Auberjonois

…sa narodil v roku 1940 v New Yorku ako syn Fernanda Auberjonoisa, vo Švajčiarsku narodeného zahraničného korešpondenta amerických novín, a vnuk švajčiarskeho postimpresionistického maliara Reného Auberjonoisa. Vyrastal v New Yorku, Paríži, Londýne a istý čas žil s rodinou v umeleckej kolónii v Rockland County.

Po absolvovaní pittsburského Carnegie Institute of Technology, v súčasnosti Carnegie Mellon University, cestoval po Spojených štátoch a účinkoval v rôznych hereckých spoločnostiach a v roku 1968 získal tri roly na Broadwayi. Už v nasledujúcom roku sa predstavil ako Sebastian Baye po boku Katharine Hepburn v hre Coco o legendárnej módnej návrhárke Coco Chanel, ktorá mu vyniesla cenu Tony. Ďalšie nominácie na toto prestížne divadelné ocenenie si vyslúžil účinkovaním v hrách The Good Doctor, Big River alebo City of Angels.

V roku 1970 účinkoval v spomínanom Altmanovom filme M.A.S.H. Ešte v tom istom roku sa predstavil aj v jeho fantasy komédii Brewster McCloud, v roku 1971 vo westerne McCabe a pani Millerová a v roku 1972 v hororovej dráme Vidiny. V sedemdesiatych rokoch prevažne hosťoval v rôznych seriáloch a v roku 1980 sa v druhej sezóne pridal k hereckému obsadeniu Bensona. Väčšiu časť zvyšku svojej kariéry strávil nahrávaním hlasov pre animáky.

V rokoch 1993 až 1999 stvárňoval Oda v Deep Space Nine a zaradil sa medzi pravidelných účastníkov Star Trek conventions, kde okrem iného zbieral peniaze pre organizáciu Lekári bez hraníc. V rokoch 2004 až 2008 účinkoval v seriáli Bostonské zločiny (2004 – 2008). Ku koncu kariéry spolupracoval aj s nezávislými filmovými tvorcami, napríklad s Kelly Reichardt na poviedkovom filme Isté ženy (2016) alebo dráme First Cow (2019), ktorá bola jeho posledným filmom.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel herec René Auberjonois, známy aj ako otec John Mulcahy z filmu M.A.S.H. © SITA Všetky práva vyhradené.