Zrušenie stropu na výpočet sociálnych odvodov je pre poľnohospodárov a potravinárov neprijateľné

Ekonomika

17.8.2021 (Webnoviny.sk) – Zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet sociálnych odvodov je pre Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru (SPPK) neakceptovateľné.

SPPK to uviedla v zásadnej pripomienke k návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Takýto krok by bol podľa komory v rozpore s programovým vyhlásením vlády.

Zvýši sa odvodové zaťaženie

Súčasná vláda sa totiž podľa SPPK zaviazala, že pre podnikanie bude vytvárať priaznivé podmienky a zásadne zjednoduší daňový a odvodový systém.

„Sme toho názoru, že zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet sociálneho poistenia zvýši daňovo-odvodové zaťaženie,“ odkázala SPPK ministrovi práce a sociálnych vecí Milanovi Krajniakovi (Sme rodina).

Maximálny mesačný vymeriavací základ je podľa komory už aj v súčasnosti nastavený príliš vysoko, a to na úrovni 7-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

Vidia rozpor s ústavou

Ak sa tento strop zruší, osoby s vysokými príjmami budú podľa SPPK platiť mimoriadne vysoké odvody bez primeranej miery náhrady.

„Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu na výpočet nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku nepovažujeme za adekvátnu protihodnotu,“ uviedla komora.

Zrušenie stropov na platenie sociálnych odvodov je podľa komory v rozpore s Ústavou SR. „Nie je možné, aby zamestnanec a zamestnávateľ platili sociálne odvody z plnej výšky platu a výška dávok zostala limitovaná a vypočítavala sa z 2,5-násobku priemernej mzdy,“ dodala SPPK.

Dotkne sa to desiatok tisíc ľudí

Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má zrušiť. Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce a sociálnych vecí Borisa Ažaltoviča sa to negatívne dotkne menej ako 50-tisíc ľudí zarábajúcich viac ako 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Tento krok chce rezort práce kompenzovať tým, že sa zvýši maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti zo súčasného 2-násobku na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Zrušenie stropov na platenie sociálnych odvodov je súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý rezort práce predložil do pripomienkového konania.

Viac k témam: maximálny vymeriavací základ, sociálne odvody, zákon o sociálnom poistení
Zdroj: Webnoviny.sk – Zrušenie stropu na výpočet sociálnych odvodov je pre poľnohospodárov a potravinárov neprijateľné © SITA Všetky práva vyhradené.