V projekte Prvá pomoc vyplatili už takmer 240 miliónov eur a pomohli státisíckam zamestnancov

Ekonomika

10.6.2020 (Webnoviny.sk) – Žiadateľom o štátne príspevky v projekte Prvá pomoc odišlo na účty takmer 240 miliónov eur. Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. „Odoslali sme 167 995 platieb,“ povedal minister.

Unikátnych bolo približne pol milióna

Rezort práce podľa neho doteraz týmito príspevkami pomohol vyše 837-tisíc zamestnancom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). „Viacerí ľudia v rôznych mesiacoch sa prekrývajú, odhadujeme, že unikátnych ľudí bolo približne pol milióna,“ tvrdí Krajniak.

Medzi subjektami, ktorým rezort práce a sociálnych vecí poslal príspevky na udržanie zamestnanosti, je podľa Krajniaka 88-tisíc SZČO. „Môžu sa prekrývať, môže to byť o trošku menej,“ povedal.

Úrady práce a sociálnych vecí budú finančné príspevky poskytovať aj za jún a júl tohto roka.

Česko s pomocou pre SZČO prestalo

„Minimálne do 31. júla budeme pokračovať a ak to situácia bude vyžadovať, tak aj ďalej,“ povedal minister. V susednej Českej republike pritom podľa Krajniaka s pomocou pre SZČO skončili 8. júna tohto roka.

Spolu s ostatnými opatreniami, ako sú pandemické ošetrovné a „péenky“, tak už rezort práce a sociálnych vecí ľudom vyplatil 342 miliónov eur pre 1 milión 141-tisíc osôb.

„Podarilo sa nám skrátiť priemerné obdobie, za ktoré žiadateľ dostane peniaze, na tri, štyri dni,“ dodal šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk – V projekte Prvá pomoc vyplatili už takmer 240 miliónov eur a pomohli státisíckam zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.