Sociálna poisťovňa zverejnila nové tlačivo ošetrovného, potvrdia vám ho aj telefonicky

Ekonomika

10.3.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa zverejnila nový formulár na žiadosť o ošetrovné zo Sociálnej poisťovne. Poisťovňa pre obmedzenie osobného kontaktu u pediatrov a návštev na svojich pobočkách zaviedla zjednodušený spôsob podania žiadosti o ošetrovné v súvislosti s koronavírusom a následným uzatvorením školských zariadení.

„Netreba chodiť k lekárovi, netreba chodiť do pobočky Sociálnej poisťovne,“ informoval hovorca poisťovne Peter Višváder. Žiadosť si možno uplatniť prostredníctvom telefonického kontaktu na príslušnú pobočku (bude spísaná ústna žiadosť s pracovníkom Sociálnej poisťovne) alebo prostredníctvom nového, od utorka platného formulára zverejneného na webovej stránke www.socpoist.sk.

Školské zariadenia musia byť zatvorené

„Formulár treba vyplniť a obratom – e-mailom alebo v tlačenej podobe poštou, či vhodením do schránky na pobočke pri vstupe – poslať do pobočky,“ tvrdí hovorca poisťovne. Ak ide o zamestnanca, žiadosť posiela do pobočky podľa sídla zamestnávateľa, SZČO a dobrovoľne poistení do pobočky podľa trvalého bydliska.

Sociálna poisťovňa si následne overí, že školské zariadenie konkrétneho dieťaťa do 10 rokov veku je uzavreté a začne konanie o ošetrovné. Rozhodnutie o dávke zašle poisťovňa žiadateľovi poštou.

Pri starších deťoch ošetrovné potvrdzuje aj pediater

Pri deťoch vo veku nad 10 rokov je potrebné, aby na základe telefonického kontaktu žiadosť o ošetrovné potvrdil aj príslušný pediater a následne ju poslal do pobočky Sociálnej poisťovne. Tá bude spolu s telefonicky podanou žiadosťou alebo vyplneným formulárom podnetom na začatie konania o ošetrovné.

Pri posudzovaní žiadosti o ošetrovné pobočka preskúma aj splnenie ďalších zákonných podmienok na priznanie dávky, najmä existenciu nemocenského poistenia.

Nový formulár si možno stiahnuť na tomto linku:

https://www.socpoist.sk/ext_dok-10032020-np-ziadost-o-osetrovne—narok-uplatneny-v-suvislosti-s-koronavirusom_pdf/68342c

Viac k témam: Koronavírus, ošetrovné
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa zverejnila nové tlačivo ošetrovného, potvrdia vám ho aj telefonicky © SITA Všetky práva vyhradené.