Rusko aj Čína vedú digitálnu vojnu a Európa sa musí brániť, varuje eurokomisárka Jourová

Ekonomika Informatika

30.1.2020 (Webnoviny.sk) – Česká eurokomisárka Věra Jourová vo štvrtok otvorene pomenovala pokusy Ruska a Číny šíriť dezinformácie v členských krajinách EÚ ako kybernetickú vojnu a vyhlásila, že Európa sa proti nej musí začať brániť.

„Existujú určití externí hráči, menovite Rusko a stále viac aj Čína, ktorí aktívne využívajú dezinformácie a podobné taktiky zasahovania na podrývanie európskej demokracie,“ vyhlásila Jourová na konferencii o dezinformáciách v Bruseli.

Rusko a Čína „to budú naďalej s radosťou robiť, až kým neukážeme, že túto agresiu a zasahovanie nebudeme tolerovať,“ dodala Jourová, ktorá je eurokomisárkou pre hodnoty a transparentnosť a zároveň podpredsedníčkou Európskej komisie.

Rusko a Čína podľa Jourovej „spravili z informácií zbraň“, a Európa musí nájsť spôsob, „ako nás a naše územie najlepšie obrániť a využiť na to tie najefektívnejšie prostriedky“.

„Digitálna vojna“, ako Jourová túto činnosť Ruska a Číny pomenovala, je pre obe krajiny veľmi atraktívna. Je to preto, lebo v Moskve aj v Pekingu vedia, že táto taktika „je účinná, je lacná, a ja nie som taká naivná, aby som si myslela, že nejaké naše reči ich od nej odradia“, povedala česká eurokomisárka.

Viac k témam: dezinformácia, kybernetická vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko aj Čína vedú digitálnu vojnu a Európa sa musí brániť, varuje eurokomisárka Jourová © SITA Všetky práva vyhradené.