Rodič nemusí oznamovať ukončenie ošetrovného, počet dní uvedie do čestného vyhlásenia

Ekonomika

30.3.2020 (Webnoviny.sk) – Ak chce rodič kedykoľvek počas súčasného obdobia uzatvorenia školských a predškolských zariadení ukončiť poberanie ošetrovného a ísť napríklad znova do práce, nemusí o tom špeciálne informovať Sociálnou poisťovňu. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

„Stačí, ak na konci kalendárneho mesiaca, v ktorom ošetroval, zašle pobočke Sociálnej poisťovne vyplnené Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné, v ktorom uvedie, počas ktorých dní ošetroval,“ uviedol. Ošetrovné mu Sociálna poisťovňa vyplatí len za uvedené konkrétne dni.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V prípade, ak sa počas súčasného obdobia uzatvorenia školských a predškolských zariadení rodič rozhodne opätovne nastúpiť na OČR, nebude podávať novú žiadosť o ošetrovné. „Sociálna poisťovňa bude až do ukončenia krízovej situácie evidovať jeho prvú žiadosť o ošetrovné,“ upozornil hovorca.

Opätovne na konci kalendárneho mesiaca, v ktorom bude ošetrovať, zašle pobočke Sociálnej poisťovne vyplnené Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné, v ktorom uvedie, počas ktorých dní ošetroval.

Ak počas niektorých mesiacov počas krízovej situácie vôbec neošetroval, nakoľko napríklad bol v práci, čestné vyhlásenie nemusí poslať a dávku mu Sociálna poisťovňa nevyplatí.

Viac o téme: Koronavírus

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, ošetrovné
Zdroj: Webnoviny.sk – Rodič nemusí oznamovať ukončenie ošetrovného, počet dní uvedie do čestného vyhlásenia © SITA Všetky práva vyhradené.