Nezamestnanosť sa drží pod piatimi percentami, podľa Richtera si prácu našli najviac znevýhodnení

Ekonomika

20.12.2019 (Webnoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu novembra tohto roka oproti októbru klesla o 0,02 percentuálneho bodu na 4,92 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci nižšia o 0,17 percentuálneho bodu. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Úrady práce evidovali na konci novembra 135 507 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s októbrom ide o pokles o 685 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 4 020 osôb.

Nadpriemerná v 30 okresoch

„Som veľmi rád, že v novembri si najviac znevýhodnené skupiny našli zamestnanie,“ povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Podľa neho sa to týka nezamestnaných do 29 rokov, dlhodobo nezamestnaných, aj nezamestnaných vo veku nad 50 rokov. „Tieto skupiny zostanú v užšom sledovaní aj na budúci rok,“ povedal.

Úlohou rezortu v najbližšom období je, aby sa miera nezamestnanosti aspoň udržala na súčasnej úrovni. „Ambícia je, aby sme rok končili s nezamestnanosťou pod 5 percent,“ povedal minister práce. Teší ho, že 49 okresov na Slovensku vykazuje mieru nezamestnanosti nižšiu, ako je slovenský priemer. 30 okresov má nezamestnanosť nadpriemernú.

„Z tých tridsiatich okresov do dvadsiatich pravidelne vláda chodí ako do znevýhodnených okresov a prijíma isté opatrenia,“ tvrdí minister. Upozornil na to, že niektoré z týchto okresov by už nemali figurovať v zozname znevýhodnených okresov, keďže miera nezamestnanosti v nich klesla.

„Možno sa zákon bude musieť doplniť, že čo ďalej, keď to splní svoj účel, či pokračovať, či výnimočne pomáhať týmto okresom alebo ich vyradiť zo znevýhodnených,“ povedal.

Tri hromadné prepúšťania

V novembri zamestnávatelia podľa ministra nahlásili tri hromadné prepúšťania, v Bratislave, v Starej Ľubovni a v Trnave. „Celkovo bolo cez hromadné prepúšťanie prepustených 25 zamestnancov, ktorí sa dostali do evidencie úradov práce a máme 79 ďalších ohrozených,“ povedal.

Tieto čísla nepovažuje za vysoké vzhľadom na to, že na Slovensku je veľa voľných pracovných miest. Upozornil na to, že dvaja relatívne veľkí zamestnávatelia avizované hromadné prepúšťania, pri ktorých mali o prácu prísť stovky zamestnancov, zrušili.

„Ide o spracovanie hydinového mäsa v Kežmarku a vo Zvolene,“ povedal. Od začiatku tohto roka zamestnávatelia podľa neho nahlásili 46 hromadných prepúšťaní, ktorými malo byť ohrozených 5 367 zamestnancov. Päť hromadných prepúšťaní sa podľa neho nakoniec nezrealizovalo, vďaka čomu z pôvodného počtu ohrozených pracovných miest ubudlo 903.

O prácu prišli tisíce ľudí

V tomto roku podľa Richtera prišlo o prácu v rámci hromadných prepúšťaní 2 918 zamestnancov. Medziročne ide podľa neho o nárast o 1 835 prepustených zamestnancov. „Je to istý nárast, ale nie je to taký nárast, ktorý by vzhľadom na trh práce naznačoval nejaké veľké problémy,“ dodal Richter.

Miera nezamestnanosti na Slovensku by mala v závere tohto roka stagnovať. Pre agentúru SITA to uviedla analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Stagnáciu miery nezamestnanosti očakáva dovtedy, kým sa neeliminujú externé riziká, akými sú obchodný spor USA a Číny a blížiaci sa brexit.

„Aj spomalenie nemeckej ekonomiky je stále prítomné, aj keď v treťom kvartáli tesne obišlo recesiu, ktorá bola trhmi očakávaná,“ povedala. Mierne „oživenie“ nemeckého hrubého domáceho produktu podľa analytičky vyvolalo na trhoch optimizmus.

„Keďže Nemecko je naším významným, resp. najdôležitejším obchodným partnerom, to ako sa darí nám, do veľkej miery závisí od toho, ako sa darí nášmu hlavnému obchodnému partnerovi,“ upozornila.

Rekordne nízke úrovne

Ako dodala, miera nezamestnanosti na Slovensku je na rekordne nízkych úrovniach, jej ďalší pokles je limitovaný možnosťami nášho hospodárstva a štruktúrou nezamestnaných.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 6,01 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,03 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 0,26 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci novembra tohto roka 165 562 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 740 osôb, v porovnaní s novembrom vlaňajška je to menej o 6 309 ľudí.

Viac k témam: nezamestnanosť v SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezamestnanosť sa drží pod piatimi percentami, podľa Richtera si prácu našli najviac znevýhodnení © SITA Všetky práva vyhradené.