Nezamestnanosť na Slovensku poklesla už tretí mesiac po sebe, najviac práce ponúka Bratislavský kraj

Ekonomika

20.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 20. augusta, 13:38

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júli medzimesačne klesla o 0,10 percentuálneho bodu na 7,66 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrady práce evidovali koncom júla 207 355 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti júnu tohto roka ide o pokles o 5 280 osôb.

Pokles tretí mesiac po sebe

„Trend poklesu tak pokračoval aj v júli a potvrdzuje postupné zotavovanie trhu práce,“ uviedlo v tlačovej správe ústredie práce. Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v júli tretí mesiac po sebe. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola v minulom mesiaci na úrovni 8,29 percenta.

V porovnaní s júnom tohto roka klesla o 0,08 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali celkovo 224 386 ľudí bez práce, čo je o 5 008 osôb menej ako v júni.

Narástol počet voľných miest

Na trhu práce sa v júli uplatnilo 13 611 uchádzačov o zamestnanie. Úrady práce vyradili z evidencie celkovo 18 278 uchádzačov o zamestnanie, z toho 932 pre nespoluprácu a ďalších 3 735 osôb z ostatných dôvodov, ako sú starostlivosť o dieťa do 10 rokov, starostlivosť o blízku osobu, odchod do členského štátu EÚ a cudziny na dlhšie ako 15 dní a podobne.

Pozitívny vývoj trhu práce podľa ústredia práce potvrdil aj nárast počtu voľných pracovných miest. Úrady práce ich v júli evidovali 73,6 tisíca, čo je najviac od začiatku tohto roka. Najväčšia ponuka práce bola v Bratislavskom kraji, a to 20 896 miest, najmenej voľných pracovných miest bolo v Košickom kraji, kde ich úrady práce zaznamenali 3 831.

Pozitívne výsledky

„Práve efekt opatrení a adresná štátna pomoc, ktorú ministerstvo práce doteraz vyplatilo zamestnávateľom aj zamestnancom, prináša pozitívne výsledky na trhu práce,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Tento balík pomoci podľa neho doteraz predstavuje viac ako 2 miliardy eur, ktoré pomohli práve tomu, že trh práce je stabilizovaný, ponúka dostatok pracovných miest a ubúda ľudí, ktorí sú odkázaní na dávky v hmotnej núdzi.

Viac k témam: miera nezamestnanosti, nezamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezamestnanosť na Slovensku poklesla už tretí mesiac po sebe, najviac práce ponúka Bratislavský kraj © SITA Všetky práva vyhradené.