Finančná správa začne rozposielať predvyplnené daňové priznania k dani z motorových vozidiel

Ekonomika

3.1.2020 (Webnoviny.sk) – Finančná správa začne od 7. januára rozposielať predvyplnené daňové priznania k dani z motorových vozidiel. Informovala o tom v piatok v tlačovej správe. Dostanú ho daňovníci, ktorí majú aktívnu elektronickú schránku na portáli finančnej správy, zároveň minulý rok podali daňové priznanie za zdaňovacie obdobie 2018 a ešte nepodali daňové priznanie za zdaňovacie obdobie roka 2019.

Proklientske opatrenie

Daňové priznanie je potrebné podať a daň zaplatiť do 31. januára 2020. Predvyplnenie daňového priznania k dani z motorových vozidiel (DP k DzMV) predstavila finančná správa ešte koncom roka 2017 a vzhľadom na úspešnosť projektu pokračuje v tomto proklientskom opatrení už tretí rok.

Automaticky vygenerované dáta z informačného systému si nájdu daňovníci priamo v osobnej elektronickej schránke na portáli finančnej správy. Na tomto daňovom priznaní bude vypočítaná aj aktuálna sadzba dane.

Ak sa nič oproti minulému roku nezmenilo, daňovník údaje len skontroluje a daňové priznanie následne podá. Týmto opatrením chce finančná správa zjednodušovať plnenie si povinností daňových subjektov.

Daňovník musí priznanie skontrolovať

Dokument obsahuje všetky identifikačné údaje daňovníka, zdaňovacie obdobie, druh daňového priznania aj samotný výpočet dane. Aj takto vyplnené daňové priznanie však musí daňovník najskôr skontrolovať a doplniť aktuálne údaje pre nové zdaňovacie obdobie 2019.

Teda tie, ktoré nemohli byť v predvyplnenom priznaní zohľadnené a zaznamenané, nakoľko neboli spracované v daňovom priznaní za minulé zdaňovacie obdobie. Daňové priznanie musí podať aj za predpokladu, ak by predvyplnené daňové priznanie nijako neupravoval.

Spolu s predvyplneným DP k DzMV nájdu daňové subjekty v elektronickej schránke na portáli aj odkaz na Informáciu k vygenerovanému a predvyplnenému daňovému priznaniu k dani z motorových vozidiel.

V nej sú popísané konkrétne podmienky vyplnenia údajov v predvyplnenom daňovom priznaní zo spracovaného daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie.

Vozidlo na podnikanie

DP k DzMV podávajú daňové subjekty, ktoré používajú vozidlo evidované v Slovenskej republike na podnikanie. Všetky daňové subjekty, ktoré sú povinné komunikovať s finančnou správou elektronicky, musia podať toto daňové priznanie výhradne elektronicky.

Ostatné subjekty môžu daňové priznanie doručiť aj osobne alebo poslať poštou na daňový úrad. Daňové povinnosti sú pre daňovníka rovnaké za zdaňovacie obdobie roka 2019, ako platili pre zdaňovacie obdobie 2018, nemenilo sa ani tlačivo pre podanie daňového priznania. V súvislosti s DzMV priniesla legislatíva pre rok 2020, a teda zdaňovacie obdobie 2019, dve zmeny.

Jedna zmena sa týka tlačiva Oznámenia o zániku daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel, oznámenie sa podá elektronicky ako príloha všeobecného podania. Druhou zmenou pre zdaňovacie obdobie 2019 je, že ak výška daňovej povinnosti je nižšia ako 5 eur, tak daňovník daň neplatí.

Viac k témam: daň z motorových vozidiel
Zdroj: Webnoviny.sk – Finančná správa začne rozposielať predvyplnené daňové priznania k dani z motorových vozidiel © SITA Všetky práva vyhradené.