Ústavný súd rozhodol, 50-dňové moratórium neplatí pre parlamentné voľby 2020 (video)

Slovensko Správy

18.12.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. decembra 18:45

Moratórium na predvolebné prieskumu zatiaľ nebude predĺžené na 50 dní. Ústavný súd SR v stredu prijal na ďalšie konanie podnet prezidentky SR a v tejto súvislosti pozastavil účinnosť schválenej novely zákona o volebnej kampani a o politických stranách a hnutiach. ÚS SR o tom informuje na svojej internetovej stránke. O možnej protiústavnosti novely ešte len bude rozhodovať.

Prezidentka Zuzana Čaputová je rada, že ústavný súd vyhovel jej žiadosti o pozastavenie účinnosti novely zákona, ktorá zakazovala zverejňovanie prieskumov 50 dní pred voľbami. Agentúru SITA o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. 

„Som rada, že Ústavný súd SR vyhovel žiadosti o pozastavenie účinnosti 50-dňového predvolebného moratória. O protiústavnosti prijatého zákona som bola presvedčená a dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR vnímam ako pozitívny krok v prospech práva občanov na informácie a rovnako aj v prospech férovosti prebiehajúcej predvolebnej kampane,“ píše sa v stanovisku prezidentky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rozhodnutie privítala aj ombudsmanka

Rozhodnutie ústavných sudcov privítala aj ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá viackrát upozorňovala na rozpor právnej úpravy s viacerými základnými právami.

„V pondelok som poskytla Ústavnému súdu SR svoje podporné stanovisko (amicus curiae) k podaniu prezidentky, ktorá sa v tejto veci obrátila na ústavný súd a v ktorom som sa stotožnila s jej argumentmi. Poukázala som na naliehavú potrebu pozastaviť účinnosť, keďže v opačnom prípade by hrozili vážne nenapraviteľné následky spočívajúce v obmedzení základných informačných prav voličov a voličiek pred blížiacimi sa voľbami,“ pripomenula na sociálnej sieti Facebook.

Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR o pozastavení účinnosti novely zákona, ktorá zavádzala pred voľbami 50-dňové moratórium na zverejňovanie prieskumov preferencií. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Danko podľa nej očakáva, že sa otvorí debata o metodike vytvárania prieskumov tak, aby bolo vždy jasné, kto je objednávateľom prieskumu. Prieskumy majú byť robené podľa jednotnej metodiky, aby už nedochádzalo k podozreniam, že sa s nimi môže manipulovať.

Pre Pellegriniho to už nie je téma

Verdikt ústavného súdu podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) zbavil spoločnosť špekulácií o tom, ako by sa uplatňovalo a dodržiavalo.

„Ak ústavný súd povedal že pozastavuje účinnosť tohto zákona, tak 50-dňové moratórium pred týmito voľbami nebude a budeme postupovať v zmysle platnej legislatívy, ktoré rieši len to kratšie moratórium,“ povedal predseda vlády po stredajšom rokovaní jeho kabinetu.

Zároveň zdôraznil, že v súvislosti s predĺženým moratóriom si ani technicky nevedel predstaviť, ako by sa dalo zrealizovať. „Tým pádom toto prestáva byť pre nás téma, pretože do volieb už asi iné rozhodnutie nepadne,“ uviedol Pellegrini

Podľa stanoviska vládnej strany Smer-SD je v tejto súvislosti v prvom rade potrebné zdôrazniť a opätovne pripomenúť dôvody, pre ktoré sa strana rozhodla predložiť daný návrh, a to je, aby sa zabránilo šíreniu dezinformácií a negatívnemu ovplyvňovaniu verejnej mienky.

„Veríme, že výsledkom verejnej diskusie, ktorá sa týmto otvorila, bude pozornejší a kritickejší pohľad na prieskumné agentúry, a tým aj na samotné výstupy,“ uviedol hovorca strany Ján Mažgút. dodal, že strana rozhodnutie ústavného súdu akceptuje.

Podnet podala Čaputová začiatkom decembra

Novela o volebnej kampani a o politických stranách a hnutiach v parlamente prešla najmä hlasmi poslancov koaličných strán Smer-SD a SNS, ako aj Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko. Jej prijatie kritizovala odborná verejnosť, médiá a opozícia, ale aj koaličný Most-Híd.

Čaputová novelu nepodpísala, ale poslanci jej veto prelomili pri ďalšom hlasovaní, v utorok 26. novembra.  Prezidentka následne s podaním na ústavný súd čakala na zverejnenie novely v zbierke zákonov.

Podnet na ústavný súd pre novelu zákona podala prezidentka 4. decembra. Požiadala tiež o pozastavenie jej účinnosti. V podaní argumentovala okrem iného rozporom so slobodou prejavu, ochranou politickej súťaže a možným nenapraviteľným zásahom do demokratického charakteru štátu.

„Napadnuté ustanovenie neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry a nespĺňa ústavou a dohovorom stanovené podmienky pre obmedzenie týchto práv,“ napísala prezidentka.

„Zákonné obmedzenia týkajúce sa procesu volieb, vrátane obdobia volebnej kampane, nesmú zasahovať ani ohrozovať predpoklady pre kvalifikované volebné rozhodovanie občanov, pretože to môže viesť k deformáciám volebného procesu, ktorý je pre demokratické zriadenie kľúčový a nenahraditeľný. Zásah do kvalifikovaného rozhodovania môže nenapraviteľne narušiť demokratický charakter štátu,“ dodala.

Viac k témam: moratórium, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd rozhodol, 50-dňové moratórium neplatí pre parlamentné voľby 2020 (video) © SITA Všetky práva vyhradené.