Koronavírus môže na Slovensku odložiť splátky úverov aj platenie daní, štát predstavil 13 opatrení

Ekonomika

16.3.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. marca 15:36

Štát predstavil súbor 13 opatrení, ktoré by mali pomôcť slovenským podnikateľom vysporiadať sa s dopadmi šírenia koronavírusu. „Snahou a cieľom je, aby výroba vo všetkých podnikoch ostala zachovaná a aby sme zabezpečili ich plynulú prevádzku,“ vyhlásil po pondelkom telekonferenčnom hovore s predstaviteľmi slovenského priemyslu minister hospodárstva Peter Žiga. Opatrenia by mali podľa jeho slov podnikateľom v aktuálne situácii zjednodušiť život.

Odklad platenia sociálnych a zdravotných odvodov

Súčasťou opatrení by malo byť okrem iného odloženie podávania daňového priznania, a tym aj platby dane z príjmu za minulý rok pre všetkých daňovníkov na 30. júna tohto roku, ale napríklad aj odklad platenia splátok bankám.

Viac o téme: Koronavírus

V tejto situácii minister naznačil, že sa rokuje o možnosti odpustiť bankám platenie bankového odvodu. Samostatne zárobkovo činné osoby by taktiež mohli dostať odklad platenia sociálnych a zdravotných odvodov, radikálne by sa mal zjednodušiť príspevok na udržanie pracovného miesta a zmenami by mali prejsť aj podmienky OČR.

Minister financií Ladislav Kamenický zase požiadal finančnú správu o maximálnu ústretovosť najmä z pohľadu udeľovania sankcií. Pomôcť by podľa neho mala aj Slovenská záručná a rozvojová banka. Tá by mala podnikateľom poskytnúť bezúročné úvery v sume od 10 tis. eur do 350 tis. eur. Celkovo je pritom zatiaľ na túto pomoc vyčlenených 10 mil. eur, táto suma sa však podľa ministra bude pravdepodobne postupne dopĺňať.

Úprava možnosti odpisu daňovej straty

Podnikatelia by sa mohli tešiť aj na úpravu možnosti odpisu daňovej straty, či predĺženie termínu na zaplatenie colného dlhu

Štát uvažuje aj nad možnosťou čerpania prostriedkov z eurofondov na krytie dopadov aktuálnej krízy, prijať chce aj opatrenie na zníženie cien elektriny. Štát by sa taktiež v najbližšej dobe nemal zameriavať na bežné kontrolovania podnikateľov. Žiga to objasnil tak, že ich cieľom je aktuálne firmám pomáhať a nie im strpčovať život. Ako podotkol, toto nie je „konečná stanica“, opatrenia podľa všetkého budú postupne pribúdať.

Aktuálne pritom šéf rezortu hospodárstva nemá informácie o tom, že by ďalšie fabriky na Slovensku obmedzovali alebo prerušovali výrobu. Kvantifikovať celkového dopady šírenia koronavírusu na slovenskú ekonomiku sa podľa neho v súčastnosti nedá. „Sme na začiatku, tie dopady sa budu riešiť až po kríze,“ vyhlásil.

Ako dodal minister financií, touto témou sa bude zaoberať Euroskupina. Naznačil však, že je to skôr otázka do budúcnosti, keďže situácia sa stále vyvíja.

Rokovania sa zúčastnil aj budúci minister Sulík

Na rokovaní sa z dôvodu zabezpečenia kontinuity zúčastnil aj avizovaný nový minister hospodárstva Richard Sulík. Ten pripravované opatrenia označil za zmysluplne a rozumné, neplánuje ich rušiť, iba pri jednom až dvoch mal určité výhrady.

Podľa neho by sa pomoc pre podnikateľov mala zamerať na štyri základné témy, a to zníženie prevádzkových nákladov, vykrývanie strát, „natiahnutie v čase“ a náhradu škody.

Na stretnutí bola prítomná aj najväčšia zamestnávateľská organizácia na Slovensku, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Podľa nej je už teraz zrejmé, že k určitým ekonomickým škodám príde.

„Pre firmy je teraz kľúčové na tieto zmeny flexibilne reagovať. Zároveň po sfunkčnení NR SR, považujeme za nevyhnutné, aspoň na určité obdobie revidovať tzv. sociálne balíčky tak, aby to nemalo pre firmy fatálne následky,“ vyhlásil generálny sekretár asociácie Oto Nevický.

Viac k témam: banky, dane, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, minister financií SR, minister hospodárstva SR, odvody
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus môže na Slovensku odložiť splátky úverov aj platenie daní, štát predstavil 13 opatrení © SITA Všetky práva vyhradené.