Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vyzbierala na nákup ochranných pomôcok viac ako 500-tisíc eur

Ekonomika Zdravotníctvo

20.3.2020 (Webnoviny.sk) – Cez systém pomoci zdravotníkom Kto pomôže Slovensku sa od spustenia iniciatívy vyzbieralo viac ako 521-tisíc eur. Z toho zadali objednávky na nákup ochranných a dezinfekčných prostriedkov a vybavenia za takmer 167-tisíc eur. Iniciatíva dostala do dnešného dňa požiadavky od 683 subjektov.

Viac o téme: Koronavírus

Najväčší dopyt je po rúškach a respirátoroch, ktoré sa dodávajú do nemocníc každý deň v obmedzených množstvách, ale stále ich nie je dostatok. Preto databázu týchto požiadaviek iniciatíva poskytne aj centrálnemu krízovému štábu, aby mohol byť dopyt napĺňaný rýchlejšie a z viacerých zdrojov. Agentúru SITA o tom za iniciatívu informovala Michaela Lukovičová.

Najskôr treba chrániť lekárov

Podľa iniciatívy lekári a sestry v nemocniciach, na urgentnom príjme a záchranári, ktorí sú denne priamo vystavení riziku nákazy, musia mať pri prideľovaní ochranných prostriedkov prioritu.

„Inak nebude možné zabezpečiť liečbu ani bezpečné testovanie pacientov, bez nich to nezvládneme. Preto všetci robíme všetko, možné aj nemožné, aby sme pre nich zabezpečili všetko, čo sa dá zohnať,“ uviedla Lucia Pašková, ktorá vedie v iniciatíve tím zberu a overovania dopytov. Dodala, že iniciatíva už objednala 20-tisíc respirátorov, 50-tisíc chirurgických rúšok, 15-tisíc ochranných overalov a 30-tisíc rukavíc.

Databázu poskytnú aj krízovému štábu

Najväčší dopyt je stále po ochranných prostriedkoch, ako sú respirátory (FFP3, FFP2 a FFP1), chirurgické rúška, návleky a ochranné obleky, rukavice a dezinfekčné prostriedky.

„Tieto ochranné pomôcky skúša zohnať veľa subjektov po celom svete a my vyvíjame maximálne úsilie ich zabezpečiť cez všetky kontakty, ktoré máme. Našu databázu chceme poskytnúť aj centrálnemu krízovému štábu, čím zvýšime šancu na uspokojenie týchto dopytov z viacerých zdrojov,“ povedal iniciátor výzvy Kto pomôže Slovensku Šimon Šicko.

Iniciatíva vznikla s cieľom pomôcť slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu cez prehľadný systém financovania a zabezpečenia materiálnej pomoci pre nemocnice, domovy sociálnych služieb aj služby pre zraniteľné skupiny ľudí. Zapojiť sa môže každý, kto chce a môže.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vyzbierala na nákup ochranných pomôcok viac ako 500-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *