Kontrolóri varujú Slovákov pred kúpou samotestov na Covid-19, môžu ukazovať chybný výsledok

Zdravie

16.4.2020 (Webnoviny.sk) – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) neodporúča verejnosti kupovať samotesty na Covid-19. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Najmä na internete sa totiž objavuje množstvo samotestov alebo rýchlotestov na diagnostiku tohto ochorenia. Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu vírusu.

Mnohé nemajú certifikát

„Kúpa takýchto testov predstavuje pre laickú verejnosť zbytočne vyhodené peniaze, keďže ich výpovedná hodnota je nízka. Ani prekonané ochorenie nezaručuje u všetkých tvorbu protilátok a tak negatívny výsledok môže vyvolať falošné presvedčenie o Covid-19 negativite, čo môže mať nebezpečné následky,“ uviedla riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.

Viac o téme: Koronavírus

Baťová tiež upozornila, že testy dostupné na trhu v Európskej únii nie sú určené laickej verejnosti a mnohé z nich sú necertifikované. „V prípade ich použitia laickou verejnosťou hrozí riziko nesprávneho použitia testu a tiež nesprávnej interpretácie výsledku,“ uviedol štátny ústav.

Falošne negatívny výsledok

ŠÚKL poukázal aj na to, že senzitivita a špecificita rýchlotestov je nízka, takže najmä v prípade použitia v prvých dňoch po nákaze je vysoká pravdepodobnosť falošne negatívneho výsledku.

Rýchlotesty protilátky odhaľujú až niekoľko dní po nákaze a spravidla až keď má pacient príznaky. Aj pri pozitívnom výsledku je potrebné výsledok ešte overiť metódou priamej detekcie.

Viac k témam: Koronavírus, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Zdroj: Webnoviny.sk – Kontrolóri varujú Slovákov pred kúpou samotestov na Covid-19, môžu ukazovať chybný výsledok © SITA Všetky práva vyhradené.