Vedci vytvorili falošné nosorožie rohy z konského vlásia, ochranári sú skeptickí

Zaujímavosti

10.11.2019 (Webnoviny.sk) – Vedci z Veľkej Británie a Číny vyvinuli techniku na výrobu falošných rohov nosorožcov, ktorými plánujú zaplaviť nelegálny trh s týmto artiklom. Falošné rohy sú vyrobené z konského vlásia. Na ich vývoji spolupracovali výskumníci z Oxfordskej univerzity a Univerzity Fu-tan v Šanghaji. Výsledok ich úsilia by podľa oxfordského tímu mohol „zmiasť trh“.

Nosorožie rohy sú v čínskej tradičnej medicíne vnímané ako afrodiziakum. Hoci sa úrady snažia zabrániť obchodovaniu s rohmi, dopyt po nich stále pretrváva. To podporuje pytliactvo a ohrozuje to prežitie nosorožcov.

Realistické rohy

Nosorožie rohy podľa vedcov tvoria husté trsy chlpov, ktoré sú dohromady zlepené sekrétmi zvieraťa. Tímy zoológov z Oxfordu a molekulárnych vedcov z Univerzity Fu-Tan vyvinuli spôsob stláčania a formovania konského vlásia, tak aby vyzeralo a bolo na dotyk podobné rohom.

Spoločný britsko-čínsky projekt je najnovším pokusom o vytvorenie falošných rohov, ktoré su dosť realistické na to, aby boli presvedčivé a mohli sa zaviesť na čierny trh. Vedci chceli vymyslieť vierohodnú verziu nosorožích rohov, ktorá by sa dala vyrábať lacno a masovo. Cieľom tejto iniciatívy je oslabenie finančných stimulov pre pytliakov a pašerákov.

Pochybná efektivita

Falošné rohy sa však už stretli aj so skepticizmom zo strany ochranárov nosorožcov, ktorí spochybňujú ich efektivitu. Charitatívna organizácia Save the Rhino International varovala, že by skôr mohli neúmyselne trh s rohmi nosorožcov stimulovať, vytvoriť ešte väčší dopyt a zintenzívniť pytliactvo.

Zástupca riaditeľa Save the Rhino John Taylor okrem iného tiež spochybnil, akou cestou by sa falošné rohy dostali na trh a či by boli naozaj presvedčivé. „Neexistuje žiadna náhrada opatrení proti pytliactvu na jednej strane a zníženiu dopytu na strane druhej,“ skonštatoval Taylor.

Viac k témam: nosorožec
Zdroj: Webnoviny.sk – Vedci vytvorili falošné nosorožie rohy z konského vlásia, ochranári sú skeptickí © SITA Všetky práva vyhradené.