Takmer štvrtina mladých ľudí je závislá od svojich smartfónov

Zaujímavosti

2.12.2019 (Webnoviny.sk) – Takmer štvrtina mladých ľudí je závislá od svojich smartfónov. Tvrdí to štúdia, ktorú vypracovali psychiatri na King’s College London a jej výsledky publikovali v BMC Psychiatry.

Na projekte sa podieľalo 42-tisíc mladých ľudí. Výskumníci zistili, že správanie 23 percent z nich je totožné so závislosťou. Zákaz používania smartfónu v nich vyvolal pocit zlosti. Zistili tiež, že mládež nedokáže kontrolovať čas, ktorý trávi na telefóne.

Štúdia varuje, že takáto závislosť má „vážny dopad“ na psychické zdravie a môže spôsobiť stres, depresie, nedostatok spánku a zhoršiť výsledky v škole. „Smartfóny tu zostanú a potrebujeme pochopiť problémy súvisiace s ich používaním,“ povedala jedna z autoriek projektu Nicola Kalk z Ústavu psychiatrie, psychológie a neurovedy na King’s College London.

„Zatiaľ nevieme, či je návykový samotný smartfón alebo aplikácie, ktoré ľudia používajú,“ dodala. „Napriek tomu je potrebné zvýšiť informovanosť verejnosti o používaní smartfónov u detí a mladých ľudí. Rodičia by si mali dať pozor na to, koľko času trávia ich potomkovia na telefóne,“ vyhlásila.

Amy Orben z Cambridge University uviedla, že spojitosť medzi psychikou človeka a smartfónom nie je jednosmerná. „Už predtým sme preukázali, že nálada môže mať vplyv na to, koľko času trávime na smartfónoch,“ objasnila.

Viac k témam: smartfón, závislosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Takmer štvrtina mladých ľudí je závislá od svojich smartfónov © SITA Všetky práva vyhradené.