Kvalita ovzdušia v Los Angeles sa počas karantény výrazne zlepšila, skepsa je však na mieste

Zaujímavosti

10.4.2020 (Webnoviny.sk) – V Los Angeles zaznamenali v utorok jedno z najčistejších ovzduší spomedzi svetových veľkomiest. Informovala o tom švajčiarska firma IQAir, ktorá monitoruje úroveň znečistenia v mestách na celom svete.

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia uviedla, že podľa jej dát oblasť Los Angeles zažila v marci najdlhšie obdobie „dobrej“ kvality ovzdušia minimálne od roku 1995.

Yifang Zhu z Fielding School of Public Health povedala, že spolu s kolegami zaznamenali podobné zmeny.

Menej prachových častíc

Medzi 16. marcom, teda tri dni pred tým, ako guvernér Gavin Newsom nariadil 40 miliónom obyvateľom štátu Kalifornia zostať doma, a 6. aprílom, jej tím zaregistroval 20-percentné zlepšenie kvality ovzdušia v južnej Kalifornii.

Zároveň klesla o 40 percent koncentrácia prachových častíc PM 2,5, ktoré zvyšujú riziko vzniku respiračných a srdcovocievnych ochorení.

Podľa Zhu je veľkým zdrojom týchto častíc najmä doprava, ktorá od zavedenia obmedzení pre šírenie nového koronavírusu klesla v rámci celého štátu o 80 percent.

Opätovné znečistenie po kríze

„Keďže máme na cestách menej áut, máme menej emisií a teda nie je prekvapením, že sa zlepšila kvalita ovzdušia,“ uviedla.

Zároveň sa obáva, že po skončení krízy týkajúcej sa koronavírusu bude ovzdušie znečistené opäť tak, ako bolo predtým.

„Z celospoločenského hľadiska si myslím, že naozaj musíme premýšľať nad tým, ako dosiahneme udržateľnejší svet, v ktorom politika a technológie spoločne zabezpečia čistejšie energie. Potom budeme môcť dýchať taký čistý vzduch, aký dýchame teraz,“ vyhlásila.

Viac k témam: čistota ovzdušia, ovzdušie, znečisťovanie ovzdušia
Zdroj: Webnoviny.sk – Kvalita ovzdušia v Los Angeles sa počas karantény výrazne zlepšila, skepsa je však na mieste © SITA Všetky práva vyhradené.