Zloženie vlády bude známe v najbližších dňoch, podľa Matoviča sú rokovania pred finále

Slovensko Správy

9.3.2020 (Webnoviny.sk) – Podoba novej vlády by mala byť známa v najbližších dňoch. Vyhlásil to budúci premiér Igor Matovič (OĽaNO), keď prichádzal na rokovanie ekonomických expertov o zámere strany Sme rodina postaviť 25-tisíc štátnych nájomných bytov do Národnej banky Slovenska.

„Je dohodnuté veľmi veľa, sme pred finále,“ uviedol Matovič. Dodal, že číta v médiách rôzne zaručené informácie o zložení budúcej vlády a „tak polovica je pravdivá“.

Podľa Matoviča treba dohodnúť ešte „nejaké kompetencie jednotlivých ministerstiev“. Odmietol povedať, či sa napríklad niektoré z existujúcich ministerstiev rozčlení na dve.

Kandidát na post ministra dopravy

Jedným z kandidátov na post ministra dopravy má byť expert Sme rodina Štefan Holý. Časti koalície prekážajú medializované informácie, že Holý má blízko k podnikateľovi Vladimírovi Poórovi. Ten sa v minulosti politicky angažoval v HZDS a spomína sa, že bol v pozadí strany Smer-sociálna demokracia.

Holý je zároveň odborníkom Sme rodina, ktorý obhajuje výstavbu nájomných bytov. Viacerí politici koalície tvrdia, že by to viedlo k zadlžovaniu štátu.

„O tom je toto stretnutie. Od začiatku ako sme vedeli, že niekto ho spochybňuje, tak cez médiá som to neriešil. Ekonomická elita ho dnes bombarduje argumentami a musí to ustáť,“ komentoval Matovič stretnutie odborníkov v budove Národnej banky Slovenska.

Keď Holý toto stretnutie podľa Matoviča neustojí, bude sa hľadať iná cesta financovania nájomných bytov.

Rokovania o vytvorení novej vlády

O vytvorení vládnej koalície rokujú štyri politické subjekty, vládne posty by si mali podeliť v pomere osem Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), tri Sme rodina, dva Sloboda a solidarita (SaS) a dva Za ľudí. Matovič povedal, že „plus-mínus“ sa tohto pomeru nová koalícia drží.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk – Zloženie vlády bude známe v najbližších dňoch, podľa Matoviča sú rokovania pred finále © SITA Všetky práva vyhradené.