Začal sa proces v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, medzi obžalovanými je aj Alena Zsuzsová

Slovensko Správy

1.4.2020 (Webnoviny.sk) – V Banskej Bystrici na pracovisku Špecializovaného trestného súdu SR (ŠTS) v stredu začalo hlavné pojednávanie vo veci vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Do budovy súdu pustili vybrané médiá.

Medzi tromi obžalovanými, ktorí v stredu mali v tejto veci vypovedať, je aj Alena Zsuzsová, súdená tiež v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka. Ďalšími obžalovanými sú Roman O. a Vladimír M.

Obžalovaní odmietli uzavrieť dohodu

Všetci obžalovaní na stredajšom súdnom pojednávaní odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, vypovedali iba dvaja z nich – Roman O. a Alena Zsuzsová.

Tretí obžalovaný Vladimír M. vypovedať odmietol a uviedol, že sa následne vyjadrí k ich výpovediam. Ďalšie pojednávanie je vytýčené na 22. apríla a šesť termínov je už určených aj v máji.

Podľa obžaloby bol objednávateľom vraždy Roman O., Alena Zsuzsová sprostredkovateľkou a Vladimír M. objednávku prevzal a zadal ju vykonať. V pôvodnom konaní bol v tejto veci právoplatne odsúdený na 25 rokov odňatia slobody Štefan Kaluz, ktorý na obeť strieľal.

Basternáka zavraždili pred domom

Roman O. je momentálne stíhaný väzobne a Vladimír M. je vo výkone trestu odňatia slobody pre inú trestnú činnosť. Alena Zsuzsová je vo väzbe pre vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil.

Alena Zsuzsová v minulosti robila Romanovi O. politickú kampaň na post primátora Hurbanova proti zavraždenému Basternákovi. Vladimír M. je bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú SBS.

Viac k témam: vražda exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka
Zdroj: Webnoviny.sk – Začal sa proces v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, medzi obžalovanými je aj Alena Zsuzsová © SITA Všetky práva vyhradené.