Všetky výzvy dokážeme zvládnuť len spoločným úsilím, vyhlásila Čaputová ku Dňu Európy

Slovensko Správy

9.5.2020 (Webnoviny.sk) – Politici sú v súčasnosti konfrontovaní s rastom extrémizmu, populizmu a nedôvery v štát či európske inštitúcie. Na svojom profile na sociálne sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v sobotu pri príležitosti Dňa Európy spolu s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a predsedom NR SR Borisom Kollárom podpísala Deklaráciu o zahranično-politickom smerovaní Slovenska.

Sme konfrontovaní s rastom extrémizmu aj populizmu

Vrcholoví predstavitelia štátu chceli podľa Čaputovej aj takýmto spôsobom prispieť k vytvoreniu širšieho spoločenského konsenzu a zdôrazniť, že európska spolupráca je ich životným záujmom.

„Doma aj inde v Európe sme konfrontovaní s rastom extrémizmu, populizmu a nedôvery v štát či európske inštitúcie. Spochybňované sú aj spoločné hodnoty, a tiež záväzky, ktoré sme dobrovoľne prijali. Aktuálna pandemická hrozba a jej ekonomické a sociálne následky nám pripomínajú nutnosť urýchliť transformáciu našej ekonomiky. Je evidentné, že všetky tieto výzvy dokážeme zvládnuť len spoločným úsilím, koordináciou a spoluprácou s našimi partnermi a spojencami,“ uviedla prezidentka na sociálnej sieti.

Spoločná zodpovednosť

Dodala, že je pripravená aktívne prispievať k tomu, že sa Slovensko neodkloní od európskych a euroatlantických hodnôt a vyjasňovať si rozdielne názory s ostatnými členmi politického spektra bez toho, aby živili zbytočné pochybnosti.

„Toto vnímam ako našu spoločnú a zdieľanú zodpovednosť a teší ma, že práve na Deň Európy môžeme na Slovensko aj do sveta vyslať takýto odkaz,“ dodala Čaputová.

Deklaráciu o zahranično-politickom smerovaní Slovenska podpísali v sobotu dopoludnia traja najvyšší ústavní činitelia – prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a preseda vlády SR Igor Matovič, v priestoroch Oranžérie Bratislavského hradu.

Viac k témam: Deň Európy, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Všetky výzvy dokážeme zvládnuť len spoločným úsilím, vyhlásila Čaputová ku Dňu Európy © SITA Všetky práva vyhradené.