Video: Na ISS dorazili zásoby z NASA, posádke poslali aj vianočné darčeky

Správy Svet

9.12.2019 (Webnoviny.sk) – Nákladná loď súkromnej spoločnosti SpaceX v nedeľu dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), na ktorú priviezla zásoby z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Veliteľ stanice, taliansky astronaut Luca Parmitano, zachytil kapsulu Dragon s pomocou veľkého robotického ramena tri dni po tom, čo s ním raketa vzlietla z Mysu Canaveral.

Stanica s Dragonom sa v tom čase nachádzali 420 kilometrov nad južným Tichým oceánom. „Kedykoľvek privítame nové vozidlo na palube, prijmeme aj trochu duše všetkých, ktorí prispeli k projektu, takže vitajte na palube,“ povedal Parmitano v hlásení riadiacemu stredisku.

Tri tony zásob

Dragon priviezol na ISS takmer tri tony zásob. Okrem iného aj 40 myší pre výskum kostí a svalov, z ktorých osem je geneticky upravených tak, aby mali dvojnásobne viac svalovej hmoty.

Zo Zeme na stanicu tiež pre poľnohospodársky experiment vyslali aj 120-tisíc hlístovcov či jačmeň na experiment so sladom.

Vianočné darčeky

Na stanicu dorazila aj veľká plastová robotická hlava z 3D tlačiarne. Meno robota s umelou inteligenciou je Cimon. Jeho prototyp vyslali na ISS už vlani.

Novšia verzia je navrhnutá tak, aby „dokázala prejaviť empatiu voči ľudským kolegom“ vo vesmíre, kde strávi tri roky.

NASA poslala šesťčlennej posádke stanice aj vianočné darčeky. Ďalšiu dodávku zásob môžu astronauti očakávať v pondelok. Tieto zásoby v piatok vyslalo Rusko z kozmodrómu v Kazachstane.

Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica, mys Canaveral, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Na ISS dorazili zásoby z NASA, posádke poslali aj vianočné darčeky © SITA Všetky práva vyhradené.