Video: Aktivisti zablokovali sklad Amazonu, protestovali proti Black Friday

Správy Svet

29.11.2019 (Webnoviny.sk) – Desiatky francúzskych aktivistov zablokovali distribučný sklad firmy Amazon južne od Paríža, aby tak protestovali proti dopadu konzumnej spoločnosti na životné prostredie. Aktivisti vo štvrtok sformovali ľudskú reťaz, ľahli si na stohy sena a vyložili staré chladničky a mikrovlnky pred skladom v meste Brétigny-sur-Orge. Zabránili tak prejazdu kamiónov. Polícia nakoniec aktivistov rozohnala.

Cieľom ich akcie bolo narušenie predaja súvisiaceho s dňom veľkých zliav Black Friday (Čierny piatok). Spoločnosť Amazon v reakcii uviedla, že rešpektuje právo aktivistov na protest, avšak obvinila ich zo šírenia „falošných obvinení“.

Predpokladá sa, že takéto demonštrácie zintenzívnia debatu o environmentálnom dopade Black Friday, ktorý chcú niektorí poslanci vo Francúzsku zakázať. Francúzska ministerka životného prostredia Elisabeth Borneová tento týždeň varovala pred „konzumným šialenstvom“, ktoré so sebou Black Friday prináša.

Black Friday sa v Spojených štátoch nazýva piatok po Dni vďakyvzdania. Je považovaný za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky a v uplynulých rokoch sa rozšíril aj do iných krajín.

Viac k témam: Black friday, nakupovanie, nakupovanie online, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Aktivisti zablokovali sklad Amazonu, protestovali proti Black Friday © SITA Všetky práva vyhradené.