V Brazílii zastrelili v priebehu pol roka už piateho ochrancu Amazonského pralesa

Správy Svet

2.4.2020 (Webnoviny.sk) – V brazílskom štáte Maranhao zastrelili člena kmeňa Guajajara, ktorý bojoval za ochranu Amazonského pralesa. Telo našli neďaleko dediny, v ktorej žil. Zezico Guajajara zomrel po tom, ako ho napadli neznámi strelci.

Bývalý učiteľ podporoval organizáciu Strážcovia lesa, ktorá bojuje proti gangom zameraným na ťažbu dreva v oblasti. Je to už piaty zabitý ochranca pralesa za uplynulých šesť mesiacov. Zatiaľ nie je známe, kto ho zastrelil.

Predstaviteľ kmeňa Olimpio Guajajara v stredu označil zosnulého za „ďalšieho bojovníka a muža, ktorý ochraňoval život“. „Smútime nad jeho smrťou. Chránime les pre celé ľudstvo, no mocné sily nás zabíjajú,“ dodal.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro čelí kritike za nedostatočnú ochranu územia. Vo svojich vyhláseniach často podporoval farmárov a drevorubačov a zároveň kritizoval ochrancov prírody. Znížil tiež rozpočet pre brazílsku agentúru na ochranu životného prostredia.

Viac k témam: Amazonský prales, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – V Brazílii zastrelili v priebehu pol roka už piateho ochrancu Amazonského pralesa © SITA Všetky práva vyhradené.