Trump v správe o stave únie vychválil ekonomiku USA, Pelosiová jeho prejav roztrhala (video)

Správy Svet

5.2.2020 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v utorok na pôde Kongresu predniesol svoju tretiu správu o stave únie. Prejav sprevádzalo citeľné napätie medzi demokratmi a republikánmi, ktorí zostávajú silno rozdelení v otázke jeho impeachmentu, účasť prekvapivých hostí ako venezuelský opozičný líder Juan Guaidó či bezprecedentné udelenie štátneho vyznamenania.

Šéf Bieleho domu, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie v novembrových voľbách, sa vo svojom prejave usiloval zaujať potenciálnych voličov. Zameral sa na ekonomické úspechy, ktoré podľa neho obnovili postavenie Spojených štátov, pričom tvrdil, že americké hospodárstvo nebolo nikdy silnejšie.

Varoval proti socialistickému zdravotnému systému

„Predstava, ktorú dnes večer predkladám ukazuje, ako budujeme najprosperujúcejšiu a najinkluzívnejšiu spoločnosť na svete. Takú, v ktorej sa každý občan môže zapojiť do jedinečného úspechu Ameriky a kde sa môže každé spoločenstvo zúčastniť na mimoriadnom vzostupe Ameriky,“ vyjadril sa Trump, ktorý okrem iného vychválil aj nové obchodné dohody s Čínou a severoamerickými štátmi.

Prezident tiež vyzdvihol novovytvorené Vesmírne sily či bezpečnostné opatrenia na hraniciach. Sľuboval tiež chrániť zdravotné poistenie pre Američanov s existujúcimi problémami, hoci jeho vláda podniká kroky na oslabenie zákona o cenovo dostupnej starostlivosti bez predloženia alternatívnych plánov, ktoré by ponúkli podobné výhody.

Hoci otvorene nekritizoval žiadneho zo svojich rivalov z radov demokratov, varoval proti „socialistickému prevzatiu zdravotného systému“, čím nepriamo odkázal na senátora Bernieho Sandersa.

Moderátor, študentka a vojak

Správu o stave únie Trump obohatil udelením Prezidentskej medaily slobody konzervatívnemu rozhlasovému moderátorovi Rushovi Limbaughovi, ktorému poďakoval za „desaťročia neúnavnej oddanosti krajine“.

Limbaugh, ktorý považuje Trumpa za priateľa, používal svoju rozhlasovú platformu na kritiku demokratov a propagovanie krajne pravicovej agendy, pripomína televízia CNN.

Okrem toho tiež Trump oznámil mladej študentke, že dostane štipendium, aby mohla študovať na lepšej škole a zorganizoval stretnutie ženy s jej manželom – vojakom, ktorý sa vrátil zo služby.

Pelosiová a jej najpamätnejší moment

O najpamätnejší moment sa však počas tohtoročného čítania správy o stave únie postarala predsedníčka Snemovne reprezentantov, dolnej komory Kongresu, Nancy Pelosiová. Po tom, ako prezident dočítal svoj prejav, líderka demokratov v Snemovni svoju kópiu roztrhala.

Na začiatku podujatia jej zas Trump nepodal ruku, na čo ona reagovala veľkým úsmevom a pokrčením pliec. Obe strany tieto momenty využili vo svoj prospech.

„Demokrati nikdy neprestanú podávať priateľskú ruku, aby splnili svoju úlohu pre ľudí,“ napísala Pelosiová na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Biely dom zase po roztrhaní prejavu uviedol, že sa politička správala malicherne. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky edition.cnn.com.

Viac k témam: americká ekonomika, americký prezident, impeachment
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump v správe o stave únie vychválil ekonomiku USA, Pelosiová jeho prejav roztrhala (video) © SITA Všetky práva vyhradené.