Trump podpísal zákony na podporu aktivistov v Hongkongu, Čína krok odsúdila a hrozí dôsledkami

Správy Svet

28.11.2019 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump podpísal dva návrhy zákonov, ktorých cieľom je podporiť ľudské práva a prodemokratických aktivistov v Hongkongu. Návrhy prijala minulý týždeň takmer jednomyseľne Snemovňa reprezentantov aj Senát.

Hoci by tento krok mohol skomplikovať dosiahnutie obchodnej dohody s Čínou, Trump uviedol, že zákony “podpísal z úcty k prezidentovi Si (Ťin-pchinovi), Číne a obyvateľom Hongkongu„. Zároveň vyjadril nádej, že sa „čoskoro podarí odstrániť vzájomné nezhody, čo prinesie trvalý mier a prosperitu pre všetkých„.

Čína reagovala na Trumpov krok ihneď nahnevane a oznámila, že Spojené štáty ponesú bližšie nešpecifikované dôsledky. Čínske ministerstvo zahraničia vo štvrtkovom stanovisku podpísanie zákonov opätovne ostro odsúdilo a uviedlo, že Čína bude reagovať. Podľa ministerstva s krokom obyvatelia Hongkongu a Číny nesúhlasia.

Viac k témam: aktivisti, Hongkong, protesty v Hongkongu
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump podpísal zákony na podporu aktivistov v Hongkongu, Čína krok odsúdila a hrozí dôsledkami © SITA Všetky práva vyhradené.