Trest smrti za vlastizradu pre bývalého prezidenta Pakistanu zrušili

Správy Svet

13.1.2020 (Webnoviny.sk) – Vyšší súd v pakistanskom Láhaure zrušil trest smrti pre bývalého prezidenta Parvíza Mušarrafa, ktorého v decembri uznali vinným z vlastizrady. Špeciálny tribunál, ktorý generála s prestávkami súdil v rokoch 2014 až 2019, podľa neho nevznikol v súlade so zákonmi krajiny.

Vlastizrady sa Mušarraf údajne dopustil v roku 2007, keď sa rozhodol zaviesť v Pakistane výnimočný stav krátko pred tým, ako sa mal najvyšší súd vyjadriť k pochybnostiam o zákonnosti jeho zvolenia do funkcie prezidenta, ktorým bol v rokoch 2001 až 2008. Tento krok sa stretol s celonárodným odsúdením a protestami, čo viedlo k Mušarrafovmu odstúpeniu.

Mušarrafov právnik Azhár Sadík verdikt súdu privítal a podotkol, že chce vidieť reakciu vlády. Podľa neho je Mušarraf politickou obeťou a z vlastizrady ho v roku 2014, po tom čo sa znova ujal moci premiér Naváz Šaríf, falošne obvinila vláda. Mušarraf tvrdí, že spomínaný tribunál odmietol jeho žiadosti o nahratie výpovede v Dubaji, kde žije v exile.

Generál Mušarraf vládol Pakistanu v rokoch 1999 až 2008, pričom k moci sa dostal vojenským prevratom, pri ktorom zvrhol Šarífovu vládu. V exile v Dubaji, kam smel vycestovať za účelom liečenia, žije od roku 2016.

Mušarraf, ktorého zdravie sa za posledný mesiac zhoršilo, sa v pondelok pre pakistanskú spravodajskú televíziu ARY vyjadril, že je šťastný z výsledku súdneho pojednávania. „Čo sa môjho zdravia týka, cítim sa lepšie,“ dodal.

Viac k témam: trest smrti, vlastizrada
Zdroj: Webnoviny.sk – Trest smrti za vlastizradu pre bývalého prezidenta Pakistanu zrušili © SITA Všetky práva vyhradené.