Tisíce Slovákov čakajú na repatriáciu. Niektorí však odmietajú nastúpiť do lietadla, pretože sú stále na dovolenke

Slovensko Správy

2.4.2020 (Webnoviny.sk) – Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) informoval, že na repatriáciu zo zahraničia eviduje rezort 3 100 žiadostí a ľudí privezie po uvoľnení ubytovacích kapacít. Zahraničný výbor parlamentu dnes zobral na vedomie informáciu o pozastavení žiadostí o repatriáciu zo zahraničia v súvislosti s opatreniami prijatými na boj proti koronavírusu.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Bolo podaných viac ako 6-tisíc žiadostí

Agentúre SITA to povedal poslanec výboru Marián Kéry zo strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD). Pôvodne uznesenie podľa poslanca hovorilo o zastavení žiadostí o repatriáciu, stále je však veľa ľudí, ktorí sa stihli zaregistrovať, ale neboli repatriovaní.

„Bolo podaných 6 190 žiadostí o repatriáciu z takmer 100 krajín sveta. Len z Veľkej Británie to bolo 2 500 žiadostí. Doteraz sa podarilo dostať na Slovensko 2 808 osôb v pôsobnosti ministerstva zahraničných vecí,“ uviedol Kéry.

Na rokovaní výboru štátny tajomník Klus podľa Kéryho vysvetľoval, že žiadosti o repatriáciu sú zneužívané.

Mnohí Slováci službu zneužívajú

„Ľudia sa nahlásia že chcú odísť. Je nachystané lietadlo, niektorí však odmietnu nastúpiť, lebo nemajú ukončenú dovolenku alebo ďalšie nezmyselné dôvody. Sú aj vedomosti o tom, že niektorí repatriovaní sa zase vrátili naspäť do krajiny, kde pôvodne boli,“ priblížil Kéry

Podľa Kéryho ide o „slabú výhovorku“, ak sa zastavili repatriácie pre nedostatok ubytovacích kapacít. Uviedol, že je potrebné rokovať so samosprávnymi krajmi, ktoré majú k dispozícii internáty, v ktorých teraz nikto nebýva.

„Bolo mi oponované, že je málo vhodných internátov a nie je dobré, aby mali viacerí ľudia spoločné sociálne zariadenia,“ dodal poslanec s tým, že by sa mohli využívať tiež penzióny a hotely.

Viac k témam: Koronavírus, repatriácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisíce Slovákov čakajú na repatriáciu. Niektorí však odmietajú nastúpiť do lietadla, pretože sú stále na dovolenke © SITA Všetky práva vyhradené.