Technická univerzita v Košiciach začína vyrábať ochranné štíty, komponenty vytlačia na 3D tlačiarni

Slovensko Správy

2.4.2020 (Webnoviny.sk) – Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE) začal s výrobou ochranných štítov, ktorých komponenty sú tlačené na 3D tlačiarni. Okrem Strojníckej fakulty TUKE ich tlačia 3D tlačiarne deviatich stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je župa. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Zdravotníckeho materiálu je stále nedostatok, preto sme sa rozhodli využiť každú dostupnú silu. Župné stredné školy už minulý týždeň začali s výrobou komponentov do ochranných štítov, ktoré sú tlačené na 3D tlačiarni. Aktuálne máme k dispozícii dvanásť 3D tlačiarní, ktoré denne vyrobia približne 60 kusov štítov,“ informoval košický župan Rastislav Trnka.

Viac o téme koronavírus

Zapojilo sa viacero škôl

Komponenty do ochranných štítov vyrábajú na 3D tlačiarni v SOŠ Ostrovského v Košiciach, SOŠ technickej na Kukučínovej ulici v Košiciach, SOŠ v Šaci, v Technickej akadémii v Spišskej Novej Vsi, SOŠ na Markušovskej ceste v Spišskej Novej Vsi aj SOŠ Jozefa Szakayho v Košiciach.

Prototyp štítu vyrábajú aj v Škole umeleckého priemyslu v Košiciach a s tlačením majú skúsenosti aj v Gymnáziu a SOŠ v Kráľovskom Chlmci.

Iniciatíva Pomôž nemocnici poskytla župe 40 kilogramov materiálu potrebného na výrobu štítov. Kraj chce pre stredné školy kúpiť ďalších päť tlačiarní, aby denne vyrobila župa aspoň 85 ochranných štítov. Stroje budú pracovať takmer celý deň, pričom sa vytvoria tri koordinačné centrá, a to v Košiciach, Kráľovskom Chlmci a Spišskej Novej Vsi.

„Vyčlenili sme tiež personálne kapacity na zber týchto komponentov z našich škôl aj z Technickej univerzity. Komponenty budú skladať väzni z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Šaci. Kraj ich následne bude distribuovať primárne tým, ktorí stoja v prvej línii v boji proti koronavírusu,“ dodal Trnka.

V laboratóriách pozastavili výskum

Technická univerzita v Košiciach tlačí komponenty do ochranných štítov na 22 tlačiarňach, ktoré fungujú takmer nepretržite.

„Dočasne sme pozastavili výskum v niektorých špecializovaných laboratóriách a zriadili sme inovačné centrum pre návrh a výrobu trvalých respirátorov a iných ochranných pomôcok pre boj s koronavírusom. Cítime zodpovednosť pomôcť v súčasnej situácii a prispieť k lepšiemu vybaveniu zdravotníkov. Denne vieme vyrobiť 200 ochranných štítov, pričom pracujeme aj na výrobe iných ochranných pomôcok,“ informoval dekan Strojníckej fakulty TUKE Jozef Živčák.

Ochranné štíty distribuujú lekárom, ktorí sú najviac ohrození možnou nákazou, a to pneumológom, otorinolaryngológom aj tým, ktorí pracujú v Ambulantných pohotovostných službách či v zubno-lekárskych pohotovostných službách.

Viac k témam: 3D tlačiareň, Koronavírus, ochranné prostriedky
Zdroj: Webnoviny.sk – Technická univerzita v Košiciach začína vyrábať ochranné štíty, komponenty vytlačia na 3D tlačiarni © SITA Všetky práva vyhradené.