Sulíkovci, SNS a KDH nemajú nič isté. Politológ okomentoval aj rast Matoviča

Slovensko Správy

6.2.2020 (Webnoviny.sk) – Politické zoskupenie OĽaNO/NOVA/KÚ/Zmena zdola získava voličov vďaka výraznej kampani a hlas šéfa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča je najsilnejší. Uviedol to politológ Tomáš Koziak v reakcii na prieskum agentúry Polis pre denník Pravda, v ktorom Matovičovo zoskupenia získalo 12 percent hlasov. Stalo sa tak najsilnejším spomedzi opozičných strán.

„Dalo sa očakávať po tom, čo Matovič začal v posledných týždňoch robiť, že sa to odzrkadlí na jeho preferenciách. Zo všetkých opozičných lídrov ho najviac vidieť a jeho rétorika je najostrejšia. Druhá vec je, čo je obsahom tejto rétoriky,“ uviedol politológ.

Smer-SD by podľa prieskumu vyhral so ziskom 17,1 percenta. Potvrdil tak doterajšiu prvú pozíciu aj z predošlých prieskumov. Podľa Koziaka stráca Smer-SD v dlhodobých trendoch podporu, napriek tomu politológ predpokladá, že by mal voľby vyhrať. „Do volieb sú tri týždne a ten pokles nie je tak výrazný, aby strana padla pod 15 percent, čo by ohrozilo jej prvenstvo. Do volieb by sa muselo stať niečo veľmi dramatické,“ zhodnotil.

Môžu kotlebovci vyhrať voľby?

Stranu Kotlebovci–Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) by podľa prieskumu volilo 11,1 percenta opýtaných a skončila by tak tretia. Koziak nevníma „dramaticky“ tvrdenia, že by táto strana mohla vyhrať voľby. „Za týmito prognózami je viac obava, než racionálna kalkulácia vzhľadom na to, čo doteraz ukazujú prieskumy,“ myslí si Koziak.

Tesne nad hranicou päť percent, čo predstavuje ich potrebný počet na vstup do parlamentu, sa v prieskume ocitli strany Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 5,5 percenta, Slovenská národná strana (SNS) 5,5 percenta a Sloboda a Solidarita (SaS) 5,2 percenta.

„Určite lídri týchto strán budú výsledky volieb očakávať s veľkým napätím, pretože nič nemajú isté. Ešte sme asi nemali také voľby, kde by toľko strán mohlo skončiť mimo parlamentu,“ poznamenal Koziak.

Vládu by zostavilo päť subjektov

Z prieskumu vyplynulo, že väčšinovú vládu by mohlo vytvoriť päť subjektov. Konkrétne zoskupenie OľaNO/NOVA/KÚ/Zmena zdola – Za ľudíProgresívne Slovensko(PS)/Spolu – KDH a SaS by mali tesnú väčšinu 77 kresiel zo 150-člennej Národnej rady SR. Ak by bola súčasťou koalície aj strana Sme rodina, nová koalícia by získala 89 poslaneckých kresiel.

Podľa politológa bude kľúčový výsledok strán, ktoré sa pohybujú okolo hranice 5 percent. „Keď prepadne SNS, tak pri vhodnej konštelácii politických síl, by opozícia mohla zostaviť vládu aj bez Borisa Kollára a jeho strany Sme rodina. Pre celkový výsledok volieb a zostavenie vlády, tak bude dôležitejšie, ktorá zo strán sa do parlamentu nedostane,“ zdôraznil Koziak.

Najnovší telefonický prieskumu agentúry Polis Slovakia pre denník Pravda sa uskutočnil v dňoch 23. až 30. januára na vzorke 1 109 respondentov. Na voľbách by sa zúčastnilo 60 percent oprávnených voličov.

Parlamentné voľby sa uskutočnia v sobotu 29. februára.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, politológ, prieskum, volebný prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Sulíkovci, SNS a KDH nemajú nič isté. Politológ okomentoval aj rast Matoviča © SITA Všetky práva vyhradené.