Španielsky kráľ Filip VI. začal rokovania s lídrami politických strán o zostavení vlády

Správy Svet

10.12.2019 (Webnoviny.sk) – Španielsky kráľ Filip VI. začal rokovania s lídrami politických strán v nádeji, že sa mu podarí vybrať jedného, ktorý bude po novembrových nerozhodných voľbách schopný zostaviť vládu. V utorok odštartoval rozhovory s predstaviteľmi menších strán, s lídrami veľkých strán sa stretne v stredu. Rokovania ukončí schôdzkou s úradujúcim premiérom Pedrom Sánchezom.

V najlepšej pozícii je Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE), ktorá vo voľbách získala 120 mandátov. Socialisti majú dohodu s ľavicovou stranou Podemos, ktorá v dolnej komore parlamentu získala 35 kresiel, no stále nemajú potrebnú väčšinu.

PSOE sa v súčasnosti usiluje o zdržanie sa hlasovania zo strany 13 poslancov secesionistickej Republikánskej ľavice Katalánska. To vyvolalo vlnu obvinení od subjektov z pravice, podľa ktorých Sánchez robí dohody s tými, ktorí chcú rozdeliť Španielsko, ako aj strach z nestabilnej vlády a nových volieb.

Zdroj: Webnoviny.sk – Španielsky kráľ Filip VI. začal rokovania s lídrami politických strán o zostavení vlády © SITA Všetky práva vyhradené.