Slováci môžu na oblohe pozorovať meteorický roj, podmienky budú výborné

Slovensko Správy

17.12.2019 (Webnoviny.sk) – Od utorka môžu Slováci na oblohe pozorovať meteorický roj U Midy alebo Ursidy, pričom najviac padajúcich hviezd bude vidno deň pred Štedrým dňom, v pondelok 23. decembra.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková. Počas maxima možno vidieť desať meteorov za hodinu. Podmienky pre jeho pozorovanie budú výborné, pretože Mesiac bude tri dni pred novom.

Intenzita roja opäť narastá

Meteorický roj súvisí s periodickou kométou Tuttle, ktorej obežná dráha trvá 13,6 roka. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy kométy je až 15 miliónov kilometrov.

„Meteorický roj bol objavený 22. decembra 1945 na Skalnatom plese astronómom Antonínom Bečvářom a jeho spolupracovníkmi. Radiant leží blízko Polárky. Pri objave počas štvrť hodiny okolo maxima bola frekvencia 88 meteorov za hodinu,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Dodal, že za uplynulých 5 rokov intenzita roja opäť narastá.

Pozorovanie vyžaduje dokonalú tmu

Budúci rok bude od Nového roka do Troch kráľov na oblohe činný meteoretický roj Kvadrantidy s maximom aktivity v sobotu 4. januára.

„Maximum roja je veľmi ostré, prevažná väčšina meteorov sa objaví v nociach 3./4. januára a 4./5. januára. V maxime, ktoré trvá len niekoľko hodín, je frekvencia až 45 meteorov za hodinu. Roj sa vyskytuje pravidelne každoročne, frekvencie v jednotlivých rokoch však dosť kolíšu,“ povedal Svoreň.

Dodal, že dráha roja je nepresná a samotné meteory nie sú veľmi jasné, pozorovanie vyžaduje dokonalú tmu. Hovorí tiež, že budúci rok budú podmienky na pozorovanie priemerné, pretože ho bude čiastočne rušiť Mesiac.

Viac k témam: meteorický roj, SAV Slovenská akadémia vied, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci môžu na oblohe pozorovať meteorický roj, podmienky budú výborné © SITA Všetky práva vyhradené.