Sčítalo sa už viac ako štyri milióny Slovákov, najrýchlejší sú Žilinskom a najpomalší v Košickom kraji

Slovensko Správy

20.3.2021 (Webnoviny.sk) – Elektronický sčítací formulár už vyplnilo takmer 71 percent obyvateľov Slovenska. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) o tom informoval v tlačovej správe, ktorú zaslala jeho hovorkyňa pre sčítanie Jasmína Stauder.

Úrad celkovo eviduje štyri milióny vyplnených elektronických formulárov.

Prvenstvo si drží Žilinský kraj

Prvenstvo si v sčítaní naďalej drží Žilinský kraj, v ktorom formulár vyplnilo 75,5 percenta obyvateľov. Za ním nasledujú Trenčiansky (74 percent), Trnavský (73 percent), Bratislavský (72 percent) a Nitriansky kraj (71,2 percenta).

Pod 70 percent sčítaných obyvateľov majú Prešovský (67,5 percenta) a Banskobystrický kraj (67,4 percenta). Najmenej ľudí vyplnilo formulár v Košickom kraji, a to 63 percent obyvateľov.

V rebríčku vedie Banská Bystrica

V rebríčku krajských miest vedie Banská Bystrica so 74,6 percentami sčítaných obyvateľov, na druhom mieste je Trenčín s viac ako 74 percentom sčítaných. Nasleduje Žilina so 73,5 percentami sčítaných obyvateľov.

Okolo 72 percent majú krajské mestá Trnava (72,7 percenta), Prešov (72,5 percenta) a Nitra (72,2 percenta). V hlavnom meste sa sčítalo 71 percent a v Košiciach 68 percent obyvateľov.

V prípade nesčítania hrozí pokuta

Sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, prípadne zákonný zástupca.

V prípade nesčítania hrozí každému obyvateľovi pokuta udelená obcou od 25 do 250 eur. V prípade potreby sa občania môžu obrátiť na telefonickú linku 02/20 92 49 19.

Viac k témam: Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021
Zdroj: Webnoviny.sk – Sčítalo sa už viac ako štyri milióny Slovákov, najrýchlejší sú Žilinskom a najpomalší v Košickom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.