S výstrahami sa roztrhlo vrece. Na Slovensku prší, na horách silno fúka a hrozia aj povodne

Slovensko Správy

13.11.2019 (Webnoviny.sk) – Na Slovensku hrozia povodne, dážď a vietor na horách. Výstrahu 3. stupňa pred povodňami Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vyhlásil v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Gelnica. „Vzhľadom na očakávaný a pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch,“ varujú meteorológovia.

Výstraha 2. stupňa pred povodňami platí pre okresy Rožňava, Rimavská Sobota, Brezno a Revúca. V okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Detva, Poltár, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves a Levoča stále platí výstraha 1. stupňa pred povodňami. Výstrahy pre väčšinu okresov platia do štvrtka do 14:00.

V niektorých okresoch Žilinského, Prešovského, Banskobystrického a Košického kraja meteorológovia upozorňujú na dážď, ktorý môže spôsobiť zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, pričom je aj vysoká pravdepodobnosť vzniku škôd. Výstraha 2. stupňa platí do polnoci.

„Ojedinele sa očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 70 – 100 mm,“ uvádza SHMÚ. V niektorých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho, Košického a v Trenčianskeho kraja stále platí výstraha 1. stupňa pred dažďom.

V okresoch Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad meteorológovia varujú aj pred vetrom na horách, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť 135 – 160 km/h. V týchto oblastiach výstraha 2. stupňa platí do polnoci.

Viac k témam: počasie, povodne
Zdroj: Webnoviny.sk – S výstrahami sa roztrhlo vrece. Na Slovensku prší, na horách silno fúka a hrozia aj povodne © SITA Všetky práva vyhradené.