Reportérov bez hraníc teší obžaloba Kočnera, ale znepokojuje rozpustenie vyšetrovacieho tímu

Slovensko Správy

7.11.2019 (Webnoviny.sk) – Reportérov bez hraníc (Reporters sans frontiéres – RSF) teší obžaloba Mariana Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na druhej strane ich znepokojuje rozpustenie policajného tímu, ktorý prípad vyšetroval, a to ešte predtým ako sa Kočner a ďalší postavia pred súd. Vyplýva to zo štvrtkového vyhlásenia organizácia Reportéri bez hraníc.

Vraždou investigatívneho novinára a jeho snúbenice sa podľa medzinárodnej novinárskej organizácie odhalenia nekončia. Obžaloba naznačuje, že vyšetrovatelia objavili informácie o ďalších zločinoch, do ktorých boli zapletení politici, sudcovia, prokurátori a policajti. Tí všetci boli prepojení na Kočnera, tvrdia RSF a práve z tohto dôvodu spochybňujú rozhodnutie rozpustiť špeciálny vyšetrovací tím.

Žiadajú transparentnosť

„Vítame pokroky vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka, ktoré viedli k obžalobe údajného strojcu a jeho komplicov, ale vyzývame úrady, aby boli počas pokračovania procesu transparentnejšie,“ cituje vyhlásenie vedúca RSF pre EÚ a Balkán Pauline Ades-Mével.

RSF zároveň apeluje na slovenskú políciu, aby pokračovala vo vyšetrovaní Kočnerovho protizákonného sledovania 29 slovenských novinárov, ktorých osobné údaje unikli z policajných databáz. Slovenské úrady tiež musia zaručiť, že sa už takéto úniky nikdy nezopakujú. Celé vyhlásenie RSF je dostupné na tejto webovej stránke.

Policajný prezident Milan Lučanský zrušil vyšetrovací tím, ktorý sa zaoberal vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice 22. októbra. Ako dôvod uviedol, že vražda, ktorá otriasla celým Slovenskom, bola vyšetrená v krátkom čase a teraz je na rade súd. Po kritike jeho rozpustenia uviedol Lučanský na oficiálnom účte Polície SR na sociálnej sieti Facebook, že tento krok konzultoval aj s dozorujúcim prokurátorom.

Prípad bude pokračovať na súde

Ak súd požiada o doplnenie dokazovania, bude o tom upovedomený priamo šéf vyšetrovacieho tímu. Lučanský zároveň dodal, že vyšetrovatelia sú podľa neho profesionáli a k takémuto kroku zo strany súdu nedôjde.

V prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú obžalované štyri osoby, medzi nimi je aj Marian Kočner, ktorý v prípade figuruje ako objednávateľ vraždy novinár.

„Po obžalovaní osôb v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa skončila práca polície, a teda aj vyšetrovacieho tímu. Prípad bude pokračovať na súde, polícia už nemá k dispozícii vyšetrovací spis. Preto som sa rozhodol vyšetrovací tím Kuciak rozpustiť, a to aj na základe konzultácie s dozorujúcim prokurátorom. Vyšetrovací tím bol zriadený na objasnenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, nie na ďalšie trestné činy, ktoré z priebehu vyšetrovania vyplynuli. Na týchto trestných činoch ďalej pracujeme, pracujú na nich rovnakí vyšetrovatelia ako boli v tíme vraždy novinára. Ide napríklad o činnosť pracovnej skupiny Hmla či vyšetrovanie nahrávky medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Marianom K.,“ uviedol Lučanský s tým, že nebude konkretizovať ich súčasné kroky, lebo ich prezradením by mohol varovať tých, proti ktorým polícia podľa zákona zasiahne.

Viac k témam: policajný prezident, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Reportérov bez hraníc teší obžaloba Kočnera, ale znepokojuje rozpustenie vyšetrovacieho tímu © SITA Všetky práva vyhradené.