Prvovoliči sú pre kotlebovcov a progresívcov zaujímaví, ale pre mladých je politika španielskou dedinou

Slovensko Správy

5.2.2020 (Webnoviny.sk) – Prvovoliči, ktorých je podľa údajov Štatistického úradu SR 213 000, sú najzaujímavejšou skupinou voličov pre koalíciu Progresívne Slovensko (PS)/Spolu a stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Zhodujú sa na tom sociológ Pavel Haulík a politický analytik Ján Baránek. Podľa nich prvovoliči však nie sú jednoliatou skupinou a oslovujú ich aj iné politické subjekty.

„PS/Spolu a ĽSNS sú tí, ktorí prvovoličov získavajú najviac. Samozrejme, ich hlasy idú aj inde, ale menej,“ povedal agentúre SITA sociológ Haulík. Podľa neho túto skupinu voličov ovplyvňujú sociálne siete a s tým súvisiace priateľské skupiny. „Chýba im však politická skúsenosť, preto sú náchylnejší vyberať si strany, ktoré sú buď nové alebo ponúkajú antiestablišmentové a jednoduché riešenia,“ zhodnotil sociológ.

Mladých ovplyvňuje internet a virtuálne okolie

Politický analytik Baránek upozornil, že v minulosti ovplyvňovala mladých najmä rodina a dnes sú to internetové fóra a virtuálne okolie. „Dokonca dnes vplyv týchto nových prvkov v politických kampaniach je niekedy silnejší ako najbližšie rodinné okolie,“ povedal agentúra SITA analytik.

Podľa Haulíka je pre väčšinu prvovoličov politika „španielska dedina“. „Začínajú poznávať, ako sa politika tvorí a aké sú v nej pravidlá. Nemajú ju ešte zažitú. Proces jej osvojenia sa u nich deje cez sociálne siete a kamarátske skupiny,“ doplnil Haulík.

Ak sa mladí voliči o politiku zaujímajú, tak podľa Baránka do veľkej miery v podobe aktivizmu. „V komunikácii sa ťažko presviedčajú, majú jednoznačne vytvorený názor. Je to skôr aktivistické, teda zložito sa s nimi diskutuje, sú silno ovplyvnení svojim fyzickým alebo virtuálnym okolím. Niekedy až agresívne presadzujú svoje názory,“ povedal Baránek.

Príklon k politickému radikalizmu a extrémizmu

Na politické správanie sa mladých poukazuje štúdia Inštitútu pre verejné otázky (IVO) z roku 2017 pod názvom Mladí ľudia a riziká extrémizmu. Odvoláva sa na výsledky exit pollu agentúry Focus z parlamentných volieb 2016. Tieto výsledky naznačili, že mladá časť elektorátu inklinuje najmä k dvom politickým táborom – k liberálnym demokratom a radikálom.

„Frustrácia z neschopnosti ,štandardnej‘ časti politického spektra riešiť kľúčové spoločenské problémy logicky vedie k dvom typom správania – k občianskej apatii alebo k príklonu k politickému radikalizmu a extrémizmu,“ píše sa v štúdii IVO.

Ako príklad uvádza elektorát ĽSNS, ktorá v roku 2016 prešla bránami parlamentu. „Tvoria ju zo 70 percent najmä mladí ľudia vo veku 18 do 39 rokov. Výsledky exit-pollu agentúry Focus ukázali, že medzi prvovoličmi sa ĽSNS stala dokonca najpreferovanejšou politickou stranou,“ hovorí štúdia IVO.

V roku 2016 bolo 196-tisíc prvovoličov

Faktom je, že pre mladých voličov sú príťažlivé nové strany ako aj strany protestu. Tak tomu bolo napríklad v parlamentných voľbách v roku 2002, kedy bodovali medzi prvovoličmi strany Smer-SD a ANO. V roku 2006 boli populárnymi Slovenská demokratická a kresťanská únia i Smer-SD. Vo voľbách v roku 2010 mladých oslovovala Sloboda a Solidarita (SaS).

Teraz sa môže prvýkrát zúčastniť parlamentných volieb spomínaných 213 000 prvovoličov. To znamená, že ide o mladých ľudí, ktorí dosiahli vek 18 rokov až po termíne posledných parlamentných volieb, ktoré boli 5. marca 2016. Pre porovnanie prvovoličov, ktorí prvý raz volili poslancov v roku 2016, bolo 196 000.

Počet všetkých oprávnených voličov je podľa Štatistického úradu SR 4,445 milióna.

Viac k témam: IVO Inštitút pre verejné otázky, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, prvovoliči
Zdroj: Webnoviny.sk – Prvovoliči sú pre kotlebovcov a progresívcov zaujímaví, ale pre mladých je politika španielskou dedinou © SITA Všetky práva vyhradené.