Prezidentka Čaputová udelila milosť, zohľadnila kritickú rodinnú a sociálnu situáciu odsúdeného

Slovensko Správy

18.11.2019 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť mužovi, ktorý spáchal dopravnú nehodu a dostal podmienečný trest odňatia slobody. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Muž pracoval ako kuriér a spoločne s trestom odňatia slobody mu bol odňatý vodičský preukaz, čo by existenčne ohrozilo jeho rodinu. Aj z týchto dôvodov mu prezidentka udelila milosť.

Výkon trestu bol podmienečne odložený

44-ročný muž J. H. bol v roku 2019 právoplatne odsúdený za spáchanie prečinu ublíženia na zdraví na trest odňatia slobody v trvaní tri mesiace, výkon trestu bol podmienečne odložený so skúšobnou dobou v trvaní jeden rok. Súd odsúdenému zároveň uložil aj trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu vo výmere dva roky.

„Odsúdený J. H. v roku 2015 spôsobil z nedbanlivosti dopravnú nehodu, keď pri odbočovaní nedal prednosť v jazde protiidúcemu vozidlu.  Pri spáchaní prečinu nedošlo k ťažkej ujme na zdraví a ani k stratám na živote. Požitie alkoholu bolo u odsúdeného vylúčené. Pred uvedeným odsúdením viedol J. H. bezúhonný život a nebol v minulosti trestne stíhaný ani odsúdený. V evidenčnej karte vodiča má evidované 3 priestupky, všetky za prekročenie povolenej rýchlosti,“ píše sa v tlačovej správe.

Družka odsúdeného je invalidná dôchodkyňa

Odsúdený je živiteľom rodiny a pracuje ako kuriér, po odobratí vodičského oprávnenia mu hrozila strata zamestnania a následne okamžitá splatnosť úveru na byt, ktorý mu poskytol obchodný partner jeho zamestnávateľa.

Družka odsúdeného, s ktorou vychovávajú spoločne 6-ročného syna, je invalidná dôchodkyňa, ktorá trpí onkologickým ochorením a jej zdravotný stav si vyžaduje časté návštevy zdravotníckych zariadení.

„Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov prípadu najmä kritickú sociálnu a rodinnú situáciu odsúdeného a odpustila mu trest odňatia slobody, ktorého výkon bol podmienečne odložený, a súčasne nevykonaný zvyšok trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu. Tresty boli odpustené s účinkom zahladenia odsúdenia,“ vysvetlil Čaputovej hovorca.

Viac k témam: dopravná nehoda, milosť, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová udelila milosť, zohľadnila kritickú rodinnú a sociálnu situáciu odsúdeného © SITA Všetky práva vyhradené.