Prezidentka Čaputová po troch týždňoch od volieb vymenuje novú vládu premiéra Matoviča

Slovensko Správy

21.3.2020 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová dnes o 13:00 vymenuje novú vládu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Kabinet sa tak ujme funkcie tri týždne po parlamentných voľbách.

Pri predstavení mien členov vlády Matovič v stredu 18. marca vyhlásil, že vyskladal „veľmi dobrú zostavu“. Predpokladá však, že krajinu pre šíriaci sa koronavírus čakajú aj ťažké a nepopulárne opatrenia.

Zloženie novej vládnej koalície

Nová vládna koalícia si ministerské kreslá podelila v pomere sedem Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), tri Sme rodina, tri Sloboda a Solidarita (SaS), dve Za ľudí.

Prezidentka za predsedu vlády vymenuje šéfa hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Ďalšími členmi vlády za OĽaNO majú byť minister vnútra Roman Mikulec, minister financií Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď, minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, minister životného prostredia Ján Budaj, ministerka kultúry Natália Milanová.

Za hnutie Sme rodina budú v exekutíve podpredseda pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý, minister dopravy Andrej Doležal a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Za stranu SaS bude v pozícii prvého podpredsedu vlády pre ekonomiku a ministrom hospodárstva Richard Sulík, ministrom školstva Branislav Gröhling a ministrom zahraničných vecí Ivan Korčok.

Strana Za ľudí zaujme v exekutívne dva posty. Podpredsedníčkou vlády a ministerkou pre investície a regionálny rozvoj má byť Veronika Remišová a ministerkou spravodlivosti Mária Kolíková.

Matovič si prevezme úrad

Odchádzajúci premiér Peter Pellegrini zo Smeru – sociálnej demokracie (SD) podal demisiu spolu s členmi vlády do rúk prezidentky v piatok 20. marca večer. Nový šéf kabinetu Matovič si prevezme úrad od Pellegriniho dnes okolo 14:00.

Po vymenovaní je vláda povinná do 30 dní predložiť parlamentu svoj program a požiadať ho o vyslovenie dôvery. V parlamente sa bude nová vláda opierať o 95 poslancov.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová po troch týždňoch od volieb vymenuje novú vládu premiéra Matoviča © SITA Všetky práva vyhradené.