Prezidentka Čaputová nepodpísala predĺženie moratória na prieskumy

Slovensko Správy

6.11.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 6. novembra 14:44

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nepodpíše novelu zákona, ktorá predlžuje moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní. Čaputová to uviedla na stredajšom brífingu s tým, že novela je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou SR.

Právo na informácie a politickú súťaž

Prezidentka upriamila pozornosť predovšetkým na právo na informácie, právo na zhromažďovanie či právo na politickú súťaž. V prípade, že parlament jej veto prelomí, prezidentka podá návrh na ústavný súd, aby posúdil ústavnosť príslušných ustanovení a zároveň požiada o pozastavenie ich účinnosti.

„Jeden z dôvodov schválenia tejto novely, ktoré som počula z médií, bol, že by sa voliči mali viac sústrediť na program. S týmto sa môžem stotožniť, ale myslím si, že zákaz informovať voličov ohľadom prieskumov sa nevylučuje s tým, že by politické strany v politickej súťaži mohli viac vecne a menej osobne debatovať o programových rozdieloch či prioritách,“ vyhlásila Čaputová.

Zároveň by uvítala, ak by kampaň prebiehala vo vecnej a argumentačnej rovine, aby sa v nej riešili problémy krajiny a menej osobné útoky. „Ak bol v tomto kontexte zámer upriamiť pozornosť na program, myslím si, že sú to dva paralelné svety. Jedna vec je informovať voličov o preferenciách a druhá vec je venovať sa programu,“ dodala prezidentka.

Slovensko ako Tunisko či Kamerun

Volebné prieskumy sa podľa zatiaľ platnej legislatívy nesmú zverejňovať 14 dní pred voľbami. Parlament 28. októbra schválil pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorým sa moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky predĺži zo 14 na 50 dní.

Za novelu hlasovalo 74 poslancov, najmä zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu. Na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina zo všetkých poslancov, teda aspoň 76.

Viaceré strany avizovali, že ak novela začne platiť, podajú podnet na Ústavný súd SR. Ombudsmanka Mária Patakyová tvrdí, že novela porušila hneď niekoľko základných práv a slobôd. Konkrétne by podľa verejnej ochrankyne práv zasiahla do práva verejnosti na informácie či slobodu slova a slobodu prejavu, ale aj slobodu podnikania prieskumných agentúr.

Novelu kritizoval aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD). Tvrdí, že zasahuje do občianskeho práva byť informovaný a dúfa, že novelu prezidentka nepodpíše. Pripomenul tiež, že Slovensko sa novelou zaradí medzi najhoršie demokratické krajiny na svete. Obdobnú dĺžku zákazu uverejňovania prieskumov verejnej mienky majú napríklad v Kamerune či Tunisku.

Viac k témam: moratórium, prezident Slovenskej republiky, volebný prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová nepodpísala predĺženie moratória na prieskumy © SITA Všetky práva vyhradené.