Prezident Morales rezignoval, Organizácia amerických štátov spochybnila platnosť volieb

Správy Svet

11.11.2019 (Webnoviny.sk) – Prezident Bolívie Evo Morales rezignoval na svoj post. Oznámil to v nedeľu niekoľko hodín po tom, ako Organizácia amerických štátov (OAS) spochybnila platnosť októbrových prezidentských volieb a vyzvala na anulovanie ich výsledkov. Šéf bolívijskej armády v nedeľu vyzval Moralesa, aby rezignoval na svoju funkciu a po týždňoch protestov umožnil znovunastolenie stability v krajine.

Politik, ktorý sa zdržiava na neznámom mieste, zároveň uviedol, že na neho vydali zatykač, čo šéf polície odmietol a označil to za „falošnú správu“. Za Moralesa sa postavil venezuelský prezident Nicolás Maduro, ktorý vyzval obyvateľov svojej krajiny, aby vyšli do ulíc a prejavili tak podporu jeho politickému spojencovi.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres uviedol, že ho situácia v Bolívii znepokojuje. Hovorca OSN Stéphane Dujarric potvrdil, že Guterres vyzval na mier v krajine, kde od 20. októbra zomreli počas protestov traja ľudia a ďalších vyše sto osôb utrpelo zranenia.

Viac k témam: prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Morales rezignoval, Organizácia amerických štátov spochybnila platnosť volieb © SITA Všetky práva vyhradené.